Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Wystawa HAITI KRÓLESTWO MALARSTWA NAIWNEGO - serdecznie zapraszamy

Co sprawia że Haitańska sztuka naiwna znana jest na całym świecie a jej przykłady znajdują się w muzeach Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji?

 

 

Znany francuski humanista Andre Malraux twierdził, że "jest to jedyne w swoim rodzaju malarstwo magiczne w XX wieku". I rzeczywiście w obrazach naiwistów miesza się świat demonów i ludzi. Rytuały voodoo przenikają się z chrześcijańską liturgią ,ale nie brak tu również wątków codziennych ,scen z targu pola, uśmiechniętych kobiet. Dewizą malarzy haitańskich jest „Nie malujcie tak jak my, lecz malujcie jak chcecie”.

Dlatego bez kompleksów przyswajają wszelkiego rodzaju prądy i kierunki sztuki. Obrazy od najbardziej naiwnych do najbardziej wymyślnych zachwycają bogactwem formy i kolorów, oddają niepowtarzalną atmosferę. Rozkwit sztuki haitańskiej rozpoczyna się w latach 40 XX wieku , w Port-au-Prince ,stolicy kraju, powstaje Centrum Sztuki mające za zadanie kształcenie artystów z elity mieszczańskiej .Jednocześnie z nimi tworzą niepiśmienni chłopi, murarze stolarze ,odkrywani i wspomagani przez zagranicznych intelektualistów. De Witt Petters, akwarelista, członek amerykańskiego projektu edukacyjnego, podczas jednej ze swoich podróży po Haiti zauważa olśniewające kolorami koguty namalowane na drzwiach pewnego baru w St Marc, ich autorem jest Hector Hyppolite, malarz pokojowy, samouk. Innym jego odkryciem są zauważone na cmentarzu, krzyże wykute w żelazie. Genialnym kowalem okazuje się Georges Liautaud, rzemieślnik, naprawiający pompy wodne.

Petters zachęca go do wykorzystania talentu. Rozpoczyna się wspaniała przygoda z rzeźbami wyciętymi z „Dwoum” –zużytych kanistrów na benzynę. Globalne zainteresowanie handlowe haitańską sztuka naiwną powoduje pojawienie się przemysłu rzemieślniczego, przez co sztuka traci swój pierwotny niepowtarzalny urok, cnotę naiwności. Jednakże obfitość artystów ( w samej stolicy tworzy ich ponad 1500)sprawia, że pośród wytworów komercyjnych znaleźć można wiele przykładów sztuki żywej i autentycznej. W kolekcji Joanny Lambert i Gerarda Harrisa znajdują się obrazy i płaskorzeźby utalentowanych artystów takich jak : Serge Jolimeau, Saint Jean Saint Juste, Vixamar, Reginald Jonas, Paul Lionel Onel, Montreuil Herve, Kader Jerome, Exavier.

Wystawa HAITI  KRÓLESTWO MALARSTWA NAIWNEGO odbędzie się już 19 października w Kawiarence Irenka w Ciechocinku.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg