Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Polacy w okularach. Jak dbamy o swój wzrok?

Jak Polacy dbają o swój wzrok? Jak często odwiedzamy okulistę? Czy wciąż okularnik musi mierzyć się ze stereotypami? Odpowiedzi na te pytania znaleźli autorzy badania “Raport o okularach Polaków.


 

 

Jak je nosimy, kupujemy i co dla nas znaczą?”. W swoim najnowszym opracowaniu sklep wOkularach.pl bierze pod lupę szereg kwestii związanych z noszeniem okularów. Obok pytań dotyczących m.in. nawyków zakupowych i kosztów nowych oprawek, autorzy sprawdzili też, w jaki sposób Polacy troszczą się o swoje oczy.

W badaniu okazało się, że najczęściej jesteśmy w pełni świadomi ryzyka chorób oczu, starając się kontrolować swój wzrok w miarę regularnie. Więcej niż połowa respondentów przyznała, że u okulisty bywa co 2-3 lata, a co czwarty Polak sprawdza zdrowie oczu rokrocznie. 5 proc. ankietowanych, przede wszystkim w najstarszej wiekowo grupie, odwiedza specjalistę kilka razy w roku.

Kiedy zaczynamy nosić okulary? Najczęściej w dzieciństwie lub trochę później. Najwięcej ankietowanych (38 proc.) podało wiek między 8. a 12. rokiem życia. Nieco mniej (24 proc.) wskazało okres 13-22 lat. Polski okularnik w swojej garderobie zazwyczaj posiada tylko jedną parę okularów. Dwie lub więcej par znajdziemy w szafach jedynie co czwartej osoby użytkującej okularów na co dzień.

Przy tym nową parę okularów kupujemy nieczęsto: co 2-3 lata (52 proc.) bądź nawet rzadziej (42 proc.) Okazuje się też, że kupno oprawek to proces czasochłonny. Niemal 70 proc. respondentów przyznało, że zabiera im to zbyt dużo czasu. Ponadto dla 15 proc. kupujących problem stanowi dobór odpowiedniego rodzaju szkieł. Jeżeli nie używamy okularów przez cały dzień, najczęściej potrzebujemy ich wtedy, gdy wymagane jest skupienie wzroku. 26 proc. respondentów używa okularów podczas korzystania z komputera, a co piąty potrzebuje ich do jazdy samochodem, oglądania telewizji bądź też czytania i pisania.

Jeden na dziesięciu ankietowanych zgłosiło potrzebę korzystania z okularów w kontakcie z telefonem komórkowym. Ponadto jedynie 7 proc. badanych korzysta z okularów jako uzupełnienia dla soczewek kontaktowych.

Pełny artykuł “Raport o okularach Polaków. Jak je nosimy, kupujemy i co dla nas znaczą?” dostępny jest pod adresem: https://www.wokularach.pl/raport-o-okularach-polakow

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg