Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Nie czekaj na koniec epidemii COVID-19. Nowotwór nie poczeka!

W ciągu roku w Polsce z powodu chorób nowotworowych umiera 100 000 osób. Dane z pierwszych miesięcy stanu zagrożenia epidemicznego pokazują bardzo niepokojący obraz sytuacji w onkologii. Część pacjentów w obawie przed infekcją koronawirusem unika kontaktu z lekarzami, przerywa proces diagnostyki lub leczenia. To alarmujące informacje, które mogą oznaczać wzrost zgonów z powodu chorób nowotworowych nawet o 20%! Aby przeciwdziałać tej sytuacji, organizacje pacjentów we współpracy z All.Can Polska przygotowały materiał edukacyjny, którego celem jest uświadomienie pacjentów, że nie wolno czekać z leczeniem onkologicznym nawet w czasie epidemii koronawirusa. Film pt. „Pacjent onkologiczny w dobie epidemii COVID-19” uzyskał honorowy patronat Rzecznika Praw Pacjenta.

Aż 72% respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji MY PACJENCI, na temat doświadczeń i odczuć związanych z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia podczas pandemii COVID-19 zgadza się ze stwierdzeniem, że „pacjenci nie korzystają ze świadczeń zdrowotnych pomimo, że ich potrzebują, ze strachu przed zarażeniem się koronawirusem”.

Ponadto, prawie połowa badanych (44%) uważa, że rozumiejąc sytuację wynikającą z COVID-19, może „spokojnie czekać” na możliwość wizyty lekarskiej, zabiegu medycznego czy badań diagnostycznych.

Pacjenci boją się zarażenia koronawirusem i odkładają wizytę u lekarza, myśląc, że choroba poczeka. Jest to błędne rozumowanie. Chorobę nowotworową trzeba leczyć, absolutnie nie wolno czekać. Większość nowotworów diagnozowanych we wczesnej fazie może być skutecznie wyleczona. Tutaj czas ma ogromne znaczenie – tłumaczy prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Państwowego Instytutu Badawczego, członek Grupy Sterującej All. Can Polska. - Ośrodki onkologiczne pracują nieprzerwanie i dbają o zapewnienie bezpieczeństwa chorych i personelu, powróciły również badania profilaktyczne do których gorąco zachęcamy - dodaje prof. Rutkowski.

Bardzo ważne jest uświadamianie pacjentów, którzy mają objawy choroby, są w trakcie diagnostyki lub leczenia, aby nie odkładali konsultacji z lekarzem na później. Chorobę nowotworową trzeba leczyć, nie wolno czekać! Przed zakażeniem COVID można się uchronić. Personel placówek medycznych dokłada wszelkich starań, aby leczenie w czasie epidemii było bezpieczne – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej, przewodnicząca Prezydium All.Can Polska.

Organizacje pacjentów we współpracy z All.Can Polska przygotowały edukacyjny film „Pacjent onkologiczny w dobie epidemii COVID-19” z zaleceniami postępowania.

Zachęcamy wszystkich do publikacji materiału, tak aby dotrzeć do jak najszerszego grona pacjentów. Niech strach przed COVID-19 nie przeszkodzi w diagnostyce i leczeniu choroby nowotworowej. Czas ma znaczenie, a stawka jest bardzo wysoka, chodzi o zdrowie i życie pacjentów.

Film „Pacjent onkologiczny w dobie epidemii COVID-19” do pobrania znajdą Państwo pod linkiem:

http://all-can.pl/pacjent-onkologiczny-w-dobie-covid19/#content

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg