Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Mikrobiom skóry głowy, a jej prawidłowy stan

Skóra naszego ciała, w tym również owłosiona skóra głowy, jest zasiedlona przez wiele różnych drobnoustrojów. Przede wszystkim są to bakterie Gram-dodatnie oraz drożdżaki. Jest to tak zwany mikrobiom, czyli naturalna i przyjazna flora bakteryjna skóry, niezbędna do utrzymania prawidłowego jej stanu.


Problem pojawia się w momencie, gdy przez pewne czynniki zostaje zaburzona jej równowaga. Do czynników, które się do tego przyczyniają zaliczamy: zaburzenia hormonalne, niewłaściwą dietę, predyspozycje genetyczne, permanentny stres, a także źle dopasowaną pielęgnację. Łupież owłosionej skóry głowy to bardzo częste określenie, które jest stosowane w odniesieniu do problemów skóry głowy, które charakteryzują się złuszczaniem. Tak naprawdę to określenie obejmuje szeroką grupę dolegliwości.

Wyróżniamy na przykład łupież suchy, który dosyć łatwo rozpoznać, ponieważ ze względu na zmniejszone wydzielanie łoju, naskórek dosyć intensywnie się łuszczy. W wyniku tego, jest on widoczny we włosach, a także na odzieży w postaci drobnych łusek. Z kolei łupież tłusty, który powstaje najczęściej w konsekwencji wzmożonego łojotoku, objawia się żółtawymi, tłustymi łuskami w okolicach szczytu głowy. Najczęściej w momencie pojawienia się dodatkowo silnego złuszczania i świądu, rozpoznaje się łojotokowe zapalenie skóry głowy.

W głównej mierze każdy z tych problemów powstaje wskutek zaistnienia co najmniej dwóch czynników. Na przykład stosowanie nieodpowiednio dobranych środków do mycia i pielęgnacji skóry głowy zwiększa ryzyko wystąpienia problemu. Gdy dodatkowo pojawi się infekcja, osłabienie organizmu istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpią kłopoty ze skórą. Tym bardziej jeśli istnieje tendencja do pojawiania się okresowo tego typu problemów. Najlepiej zgłosić się do gabinetu trychologicznego na badanie skóry głowy kamerą.

W ponad dwustukrotnym powiększeniu możemy dokładnie zobaczyć i ocenić, co tak naprawdę dzieje się ze skórą oraz dopasować pielęgnację, która pozwoli wyeliminować nieprzyjemny problem. Zwykle stosowanie jednego szamponu to za mało. Kompleksowa kuracja łącząca zamiennie stosowane szampony, a czasem również specjalistyczne emulsje czy płyny, dopiero pozwala całkowicie pozbyć się problemu.

Ważne jest również, aby zgłaszać się na wizyty kontrolne, podczas których terapia jest delikatnie modyfikowana, aby zapobiec nawrotom. Niekiedy kuracja domowa nie jest wystarczająca, ponieważ problem nie znika całkowicie. Wtedy zwykle niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowo zabiegów trychologicznych w warunkach gabinetowych. Dzięki takiemu działaniu, jesteśmy w stanie przywrócić skórze głowy jej prawidłowy stan.

Klinika HAIR MED Toruń

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg