Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak prawidłowo dbać o jamę ustną?

Już od najmłodszych lat uczymy się jak dbania o jamę ustną, wyrabiamy w sobie dobre nawyki codziennego szczotkowania zębów, które wymagają precyzji ale przede wszystkim regularności, aby móc w przyszłości cieszyć się zdrowymi zębami i unikać częstych wizyt u dentysty, które do najprzyjemniejszych, jak wszyscy wiemy, nie należą.

Do czynności dbania o jamę ustną, nie zaliczamy tylko mycia zębów. To niestety zbyt mało, aby nasza jama ustna była usatysfakcjonowana i wdzięczna, za poświęcenie jej minimum uwagi. Istnieje szereg innych czynności, które powinniśmy wprowadzić do naszej codziennej rutyny, które pozwolą nam na unikanie próchnicy, pozbycie się nieświeżego oddechu oraz zachowanie dziąseł w dobrej kondycji. Poniżej przedstawię instrukcję dbania o jamę ustną, której wprowadzenie do swojej codziennej rutyny przyniesie świetne efekty:

1. Szczotka pasta, kubek, ciepła woda… Regularne i staranne szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie (warto jednak robić to po każdym posiłku) przez czas ok. 2 minut, to podstawa zdrowych zębów, a szczególnie mycie zębów przed pójściem spać, aby nie pozwolić na namnażanie się bakterii żywiących się pozostałościami pokarmu, co jak wiemy, w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia szkliwa, a później to już prosta droga do próchnicy.

Szczotkowanie nie powinno ograniczać się tylko do zębów ale również do dziąseł, podniebienia, wewnętrznej strony policzków, jak i języka (tutaj warto skorzystać do tego z ‘’odwrotnej’’ strony szczoteczki, która służy do usuwania bakterii z płaskich powierzchni).

Jaką pastę wybrać? 

 Półki sklepowe i apteki oferują szeroki wybór past do zębów różnych rodzajów i marek. Wyboru past dokonuj według potrzeb dostosowanych do Twoich zębów. W drogeriach, sklepach i aptekach znajdziesz pasty zapobiegające próchnicy, do zębów nadwrażliwych, dla osób mających problemy ze stanami zapalnymi dziąseł jak i te wybielające i odświeżające oddech. 
 Najważniejszym jednak składnikiem każdej pasty są środki ścierne i polerujące mające na celu usuwać osad płytki nazębnej w ten sposób zachowując je w czystości. Zawartość fluoru w paście do zębów sprzyjają remineralizacji szkliwa odbudowując szkliwo co zapobiega próchnicy.

2. Tam, gdzie szczoteczka nie dosięga Oprócz szczotkowania zębów warto zaopatrzyć się również w płyny do płukania jamy ustnej, które dopełnią ochronę Twoich zębów oraz dotrą w miejsca trudno dostępne dla szczoteczki. Płyn ma na celu dodatkową higienizację naszej jamy ustnej, redukują bakterie, dezynfekują i odświeżają oddech, zapobiegają powstawaniu aft, jednak należy pamiętać, że nie zastąpią szczotkowania zębów. W przypadku płynów do płukania, tak samo jak w przypadku past do zębów- znajdziesz szeroki wachlarz ofert różnych marek i rodzajów.

Warto pamiętać, że płyny zawierające w swoim składzie alkohol, przyczyniają się do wysuszania błon śluzowych. Dodatkowo warto skorzystać z pozostałych akcesoriów higienizacji zębów tj. nici dentystyczne służące do usuwania resztek pokarmu z przestrzeni między zębowych, co dla tradycyjnej szczoteczki będzie niełatwym wyzwaniem. Pozwolą na dokładne usunięcie pozostałości zalegających między zębami likwidując ryzyko próchnicy i nieświeżego oddechu. Ponadto, skuteczne w swoim działaniu będą irygatory, które pod wpływem ciśnienia wytryskują wodę w szczeliny międzyzębowe jak i kieszonki przyzębne usuwając resztki pokarmu. Wdzięczne będą Tobie również Twoje dziąsła, ponieważ jest to dla nich świetna i delikatna forma masażu. Polecany jest szczególnie dla osób noszących aparat ortodontyczny- może przynieść spore ukojenie.

3. Uporaj się z nieświeżym oddechem

 Choć przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele (niektóre mogą świadczyć o poważnych chorobach układu pokarmowego, oddechowego a nawet psychicznego, cukrzycy lub są skutkiem stosowania leków) główną z nich jest jednak na pierwszym miejscu nieprawidłowa dbałość o higienę jamy ustnej. Dlatego leczenie halitozy odbywa się w pierwszej kolejności u lekarza stomatologa. 
 W walce z nieświeżym oddechem oprócz wcześniej wymienionych środków higieny, regularnego mycia zębów i stosowania płukanek, skutecznie sprawdzi się skrobaczka do języka, bowiem na nim gromadzi się najwięcej bakterii beztlenowych. Skrobaczka usunie zalegające bakterie w porach języka, które odpowiedzialne są za powstawanie nieświeżego oddechu. Ponadto, w przypadku halitozy należy pamiętać o nawadnianiu organizmu- należy pić minimum dwa litry wody dziennie oraz ograniczyć spożycie kawy, mocnej herbaty i alkoholu, ponieważ mają one działanie wysuszające śluzówki przyczyniając się do namnażania bakterii.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg