Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Czy problem pasożytów dotyka tylko dzieci?

Na temat pasożytów słyszymy bardzo dużo w kontekście dzieci ,ale i nie tylko dzieci to dotyka . Postaram się przybliżyć ten temat w odniesieniu do dorosłych osób.

 

 

 

Doniesienia z mówią ze w naszym kraju bardzo rzadko jest diagnozowany pasożyt tak jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Wraz z poprawą warunków życia i wzrostem higieny w krajach, liczba zakażeń glistą ludzką czy tasiemcem ciągle maleje dlatego obecnie nie prowadzi się już rejestru tych chorób. Ostatni raport w tej sprawie został wydany w 2008 r. i wynikało z niego, że z 40 mln Polaków tylko 5817 chorowało na glistnicę, a 5666 na owsicę.

Nadal jednak trzeba zgłaszać do służb sanitarno-epidemiologicznych przypadki:

-lambiozy (giardozy),
-kryptosporydiozy,
-toksoplazmozy,
-malarii,
-włośnicy,
-tasiemczyc: bąblowicy i wągrzycy.

Jakie są objawy zarażenia pasożytami?


Objawy zarażenia pasożytami są niestandardowe i trudno je zdiagnozować. Zdarza się, że chory nie ma żadnych objawów. Wszystko zależy od osoby zarażonej i jego stanu odporności, wrażliwości oraz nasilenia objawów.


Są jednak objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę:

-luźne stolce,
-biegunka,
-śluz w stolcu,
-skurcze brzucha i gazy,
-utrata apetytu,
-kaszel,
-gorączka,
-wymioty,
-apatia i złe samopoczucie,
-zmęczenie,
-anemia,
-utrata włosów,
-zapalenie stawów,
-spadek wagi, nawet do 20 proc.

Czy pasożyt mieszka w naszym ciele ?


Pojawienie się wymienionych powyżej objawów powinno nas skłonić do wizyty u lekarza, który podejmie decyzję o diagnostyce w kierunku pasożytów. Na pewno zada nam kilka pytań, np. czy byliśmy w ostatnim czasie w krajach tropikalnych (występuje tam wiele pasożytów). Zaleci badanie w kierunku obecności pasożytów.

Ważnym badaniem, które z pewnością pomoże nam w diagnostyce chorób pasożytniczych, jest czterokrotne badanie kału, przy czym ostatnie badanie powinno być wykonane po zażyciu środkami przeczyszczającymi. Badania trzeba wykonać co 2-3 dni, co podnosi prawdopodobieństwo wykrycia pasożytów, zwłaszcza cyst pierwotniaków, które wydalane są nieregularnie.


W przypadku badań w kierunku zarażenia pasożytami stosuje się również badanie krwi. W surowicy krwi wykrywane są przeciwciała przeciw danemu pasożytowi. Ta metoda jest bardzo pomocna. Badania serologiczne pozwalają wykryć nie tylko pasożyty, ale pozwalają ustalić STOPIEŃ zaawansowania choroby.


Jak ustrzec się zarażeniu pasożytom?


Profilaktyka jest bardzo prosta, i nie wymaga od nas znaczących procedur ostrożności,po prostu należy często myć ręce,nie spożywać nieumytych oraz surowych lub półsurowych produktów. Należy dokładnie myć narzędzia kuchenne, które miały kontakt z surowymi ,brudnymi produktami.

Warto pamiętać o stosowaniu rękawic ochronnych do pracy w ogrodzie, przy czyszczeniu kociej kuwety lub przedmiotów zanieczyszczonych jego odchodami, a później o dokładnym umyciu rąk. Bezwzględnie należy usuwać kał psów i kotów z terenów rekreacyjnych i parków miejskich, a także zabezpieczać piaskownice i place zabaw przed zanieczyszczeniem odchodami zwierząt. To ważne, bo od zwierząt możemy zarazić się m in.: larwami nicieni jelitowych z rodzaju Toxocara.

Autor: Monika Sokulska

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg