Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak chronić się przed chorobami cywilizacyjnymi ? Problemy z ciśnieniem - czy zawsze do lekarza?

Cywilizacja. Nasze życie, nasz cały świat. Postaram się przedstawić chorobę z jaką borykamy się i jak chronić siebie i swoich najbliższych przed postępem cywilizacji.

 

 

Czy my ludzie XXI wieku mamy wpływ na pojawienie się jednej z chorób cywilizacyjnych? Oczywiście, że tak. Sukces w walce z tymi schorzeniami zależy od stylu życia, ale także od środowiska, genetyki i leczenia. Mówimy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Taniej jest zapobiegać... To już stwierdzone. Dlatego warto wprowadzić w swoim codziennym życiu parę zmian. Oto pomysły na polepszenie swojego stanu zdrowia jakie moja babcia, która ma 89 lat stosuje od 2000 roku. Podzielę się nimi bo babcia ma się naprawdę świetnie.

 

Choroby cywilizacyjne możemy podzielić na: -sercowo naczyniowe: zawał serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, -przewodu pokarmowego: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks, biegunka, zaparcia, -psychiczne: pracoholizm, alkoholizm, depresja, anoreksja, bulimia, nerwica, narkomania, -ponadto występują: otyłość, cukrzyca, nowotwory Rady mojej babci: -aktywność fizyczna, pół godziny spacerów z kijkami albo z pieskiem, głębokie wdechy i wydechy. -regularne badania. Sprawdzamy poziom glukozy we krwi, jeśli ktoś w rodzinie chorował na cukrzycę to tym bardziej, oraz okresowe badania krwi [morfologia] -zdrowe odżywianie, warto pamiętać o częstszym jedzeniu warzyw i owoców a rzadszym mięsa.

Aby być zdrowym wystarczy jeść jedną porcję mięsa raz na 2-3 dni. Trzeba pamiętać również o tym, żeby ograniczyć spożywanie soli i cukrów. -ograniczanie używek. , tutaj zwracam uwagę na to że kawa również zaliczana jest do używek, a jej nadmierne spożywanie powoduje między innymi wypłukanie żelaza z organizmu. A więc unikajmy alkoholu ,papierosów oraz narkotyków. -sen minimum 8h ,jest bardzo ważny organizm się regeneruje w czasie snu. Kontrola ciśnienia tętniczego jest niezwykle ważna. Stale podwyższone ciśnienie rzadko jest chorobą występującą samodzielnie.

Zwykle towarzyszą mu inne choroby, takie jak dyslipidemia (zaburzenia w kontroli stężenia lipidów i lipoprotein w osoczu) czy nietolerancja glukozy (nazywana często stanem przedcukrzycowym). Wczesne określenie ryzyka występowania problemów z ciśnieniem tętniczym może zapobiec poważnym problemom zdrowotnym i pojawieniu się powikłań. Wpływ na wartości Twojego ciśnienia tętniczego? Ciśnienie tętnicze zależy od stanu zdrowia i samopoczucia. Niektóre schorzenia układu sercowo-naczyniowego oraz hormonalnego intensywnie wpływają na wartość pomiaru.

Co więcej, emocje takie jak stres, lęk, złość, euforia mogą istotnie podnosić ciśnienie, jest to jednak przejściowe. W mniejszym stopniu podnoszą je również niektóre substancje, np. kawa, herbata czy papierosy. Wartość ciśnienia tętniczego zależy także od aktywności fizycznej, zwłaszcza wykonywanej bezpośrednio przed pomiarem.

Wartości parametru mogą się różnić w zależności od urządzenia, którym był wykonywany pomiar. Sytuacje, w których powinieneś uważać! Jeżeli na ręce, na której chcesz wykonać pomiar, masz przetokę dializacyjną, usunięto Ci węzły chłonne, występują obrzęki (np. limfatyczne) lub inne choroby naczyniowe, wykonaj pomiar na drugiej ręce. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w kwestii wykonywania pomiarów, skonsultuj się z lekarzem. Nadciśnienie – JAK ŻYĆ DALEJ Po zdiagnozowaniu nadciśnienia tętniczego należy określić jego przyczynę. W tym celu zleca się dodatkowe badania krwi (morfologia, poziom elektrolitów, glukoza, cholesterol) lub moczu. Dalsze kroki to wykonanie EKG spoczynkowego, zdjęcia RTG klatki piersiowej, USG nerek, tętnic szyjnych i konsultacje specjalistyczne.

Poza leczeniem farmakologicznym należy wprowadzić istotne zmiany w stylu życia. Dotyczy to osób z nadciśnieniem tętniczym i ciśnieniem wysokim prawidłowym. W pierwszej kolejności należy ograniczyć spożycie alkoholu, soli, cukru i rzucić palenie. Nadciśnienie i ciśnienie wysokie często występują u osób z nadwagą, dlatego regularna kontrola masy ciała i odpowiednia aktywność fizyczna (codziennie, 30-40 minut) są szczególnie istotne.

Odpowiednia dieta, bogata w owoce i warzywa (zwłaszcza zawierające potas), ze zmniejszoną ilością tłuszczów nasyconych, pomaga regulować ciśnienie tętnicze. Należy pamiętać o nawodnieniu organizmu, gdyż ono również bezpośrednio wpływa na wysokość ciśnienia.

Monika Sokulska

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg