Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Suplementy – czy wiemy o nich wystarczająco, aby przyjmować je na własną rękę?

 


suplementy
Według dostępnych badań, aż 72% Polaków przyjmuje suplementy diety. Ale tylko 40% czyta ulotkę  dołączoną do opakowania. Niewiele osób ma jednak świadomość, że źle dobrane tego rodzaju preparaty  mogą być bardzo szkodliwe. Najlepszym źródłem witamin i mikroelementów są zbilansowane i  pełnowartościowe posiłki. Jednak bardzo wielu Polaków zażywa różne suplementy diety, zapominając, że należy robić to ostrożnie.

Jak stosować suplementy, aby było to bezpieczne, z korzyścią dla zdrowia?

Odpowiedni dobór suplementacji jest, bardzo wskazany jednak powinien odbywać się pod opieką lekarza dietetyka, dokonuje tego na podstawie badań, wywiadu oraz po ocenie kondycji pacjenta. Właściwa suplementacja jest nakierowana na konkretny problem.

Bycie pod opieką lekarza dietetyka wykluczy, interakcje różnych leków co może być bardzo szkodliwe dla organizmu. Warto pamiętać, iż wiele związków roślinnych zawartych w suplementach w połączeniu z witaminami może zaburzać ich działanie.

Samodzielny dobór suplementów może narobić więcej szkody niż pożytku. Tego rodzaju medykamenty mogą maskować objawy poważniejszych chorób.
Nie powinno się stosować żadnych suplementów ani witamin na stałe. Takie specyfiki najlepiej jest stosować w okresach niedoborów. Podawanie witamin  i minerałów w tych samych ilościach każdego dnia  nie jest dla naszego organizmu naturalne.

Niektóre suplementy bardzo łatwo przedawkować, ich ilość w organizmie należy kontrolować poprzez przeprowadzanie badań. Dotyczy to szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak A, D, E i K .

Przyswajalność i biodostępność witamin jest sprawą indywidualną podobnie jak zapotrzebowanie dlatego dawki witamin powinny być dobierane przez dietetyka lub lekarza.

Tak jak suplementów, tak i probiotyków nie należy stosować samodzielnie. Ponieważ są to żywe kultury bakterii oraz drożdży, których zadaniem jest odbudowa przewodu pokarmowego.

Kiedy tylko można, a w szczególności w sezonie letnim  należy zrezygnować z suplementów i jeść dużo świeżych warzyw i owoców. Naturalne produkty są najlepszymi dostarczycielami potrzebnych organizmowi suplementów i witamin.

Należy wybierać preparaty o jak najlepszej jakości.  Najlepiej unikać  preparatów posiadających długą listę wypełniaczy, dodatków, barwników czy substancji otoczkujących i glazurujących.

Nasz organizm lepiej wchłania jedne witaminy oraz mikroelementy w towarzystwie innych substancji bardzo ważne jest, co przyjmujesz w danym momencie. I w jaki sposób dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą.

Ważne, aby przed podjęciem suplementacji dobrze się przebadać, aby poznać potrzeby organizmu i badania skonsultować ze specjalistą, który pomoże nam dobrać odpowiednią dietę.

Magdalena Wróbel

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg