Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na zdrowie seniora?

 

 

Oglądanie telewizji przez seniorów stało się jedną z najczęstszych form spędzania wolnego czasu. Taka forma odpoczynku wydaje się relaksująca, ale może nieść ze sobą poważne skutki.

 

 

Z przeprowadzonej ankiety wobec respondentów w przedziale wiekowym od 60 do 79 lat wynika, że 92% z nich ogląda telewizję codziennie, zaś 8% kilka razy w tygodniu. Okazuję się, że osoby po 65 roku życia oglądają trzykrotnie więcej czasu telewizję niż osoby młode. Najczęstszymi stacjami, które są wybierane przez osoby starsze to TVP1 – 62%; TVP2 – 60% oraz TVN 55%. Niestety, siedzenie przed telewizorem wynosi średnio 5h dziennie. Analiza badań przeprowadzonych przez naukowców z English Longitudial Study of Aging (ELSA) wykazuje, że oglądając telewizje 3,5h dziennie, pamięć werbalna spada o 8-10%, zaś u osób oglądających krócej telewizję średni spadek wynosi 4-5%. Zbyt długie siedzenie przed telewizorem może również skutkować zaburzeniami rozwoju ciała m.in. wadą układu kostnego, odkładaniem tkanki tłuszczowej oraz wiotczeniem mięśni. Często dochodzi również do uszkodzenia wzroku - najczęściej wtedy, kiedy oglądamy telewizję w ciemnościach - oczy stają się bardziej zmęczone, łzawią oraz szczypią. W tym przypadku warto zadbać o właściwie oświetlenie – dobrą alternatywą będzie zastosowanie światła LED np. w postaci taśm, które mają bardzo dużo zalet m.in. nie występuje promieniowanie UV, są bardzo oszczędne oraz nie zawierają szkodliwych substancji. Warto również pamiętać o odpowiedniej odległości podczas oglądania, wynosi ona mniej więcej ok 2 m. Negatywnym skutkiem są również „zwyczaje zakupowe”. Jak dobrze wiemy w telewizji jest bardzo dużo reklam zawierających promowanie produktu. Seniorzy należą do osób łatwowiernych i często pochłania ich wir nieracjonalnych decyzji finansowych.

Można również wyodrębnić pozytywy płynące z oglądania telewizji. Badania wykazują, że odpowiednio dobrane programy edukacyjne są odpowiednimi narzędziami naukowymi dla seniorów. Słuchając wiadomości, telewizja daje dostęp do różnego rodzaju informacji, dzięki temu starsi ludzie wiedzą co się dzieje na świecie.

Telewizja ma zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na odbiorców. Wszystko jest zależne od tego, co i jak długo oglądamy. Większość badań dowodzi, że siedzący tryb życia nie służy zdrowiu, ale również obniża komfort psychiczny m.in. obniża radość z życia, ogranicza kontakty towarzyskie oraz może doprowadzić do demencji.

Lena Lewandowska

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg