Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak picie alkoholu wpływa na zdrowie seniora?

 

 

Picie alkoholu dla większości społeczeństwa jest nieodłącznym elementem życia. Wiele osób nie wyobraża sobie imprez bez dobrego drinka, spotkań z przyjaciółmi bez piwa i romantycznej kolacji bez czerwonego wina.

 

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia uzależnienie od alkoholu to specyficzny stan psychiczny i fizyczny wynikający ze współdziałania żywego organizmu i alkoholu. Statystki pokazują, że Polska znajduje się w czołówce europejskich państw pod względem spożycia alkoholu. Najczęściej spożywającym alkoholem jest: piwo (56%), wódka (36%), wino (8%). Wśród osób sięgających po alkohol, nie tylko znajdziemy osoby w średnim wieku czy młodzież, ale również osoby starsze. Mimo, że częstotliwość i intensywność picia alkoholu zmniejsza się wraz z wiekiem, problemy z tym związane nadal występują u około 2-5 % osób w wieku powyżej 60 lat. Badania wykazują, że szkodliwe spożywanie alkoholu stanowi problem u 1-2% kobiet i 5-12% mężczyzn powyżej sześćdziesiątego roku życia. A więc z badań wynika, że 4-20% osób w podeszłym wieku nadużywa alkoholu.

Starzenie się jest procesem różnorodnych przemian nie tylko fizycznych, ale również psychicznych, emocjonalnych i społecznych. Szkodliwość i toksyczność alkoholu na organizm zwiększa się wraz z wiekiem. Jedną z przyczyn jest fakt, że ilość wypijanego alkoholu u seniorów prowadzi do większego jego stężenia we krwi (około 20 %). Wraz z wiekiem spowalnia się metabolizm, a narządy nie potrafią pracować na pełnych obrotach więc organizm seniorów jest bardziej wrażliwy na alkohol, przez co skutki jego picia odczuwają dotkliwiej.  Należy zwrócić uwagę na to, że większość seniorów przyjmuje różnego rodzaju leki, które mogą wchodzić w interakcje z alkoholem, a tym samym powodować niebezpieczne skutki zdrowotne.

Zarówno regularne jak i jednorazowe picie alkoholu przez osoby starsze powoduje zaburzenie motoryki oraz znacznie większe dysfunkcje poznawcze. Przewlekłe spożywanie alkoholu może być również przyczyną różnych chorób mózgu uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie. Co więcej może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu oraz dysfunkcji narządów układu pokarmowego.

 

Lena Lewandowska

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg