Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Krwiodawstwo i krwiolecznictwo- czy seniorzy mogą oddawać krew?

serce

 

Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że oddawanie krwi (oraz szpiku!) to prawdziwe bohaterstwo, a czy warto to robić nikogo przekonywać nie trzeba. Krew oddać może każda ogólnie zdrowa osoba, która waży więcej niż 50 kilogramów, ukończyła już 18 lat, a nie przekroczyła 65 roku życia. Niestety, seniorzy po 65 roku życia nie mogą już pomóc w ten sposób- warto zatem pośpieszyć się, jeśli chcemy zostać honorowym krwiodawcą.

W Polsce do poboru krwi uprawnione są Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz ich stacje terenowe i oddziały. Jeśli wybierasz się na pobranie krwi pamiętaj, aby tego dnia nie nadwyrężać organizmu nadmierną aktywnością fizyczną. Koniecznie zjedz przedtem lekki posiłek (bez nadmiaru tłuszczów), pij dużo wody i soków owocowych i zarezerwuj sobie przynajmniej godzinę. Jeśli się boisz lub nie czujesz pewnie- śmiało zabierz ze sobą kogoś bliskiego.

Na miejscu zostaniesz poproszony o wypełnienie ankiety- pamiętaj o podaniu aktualnego adresu i numeru telefonu. Następnie zostanie zbadany Twój poziom hemoglobiny, po czym lekarz wezwie Cię na badanie lekarskie. Lekarz zakwalifikuje Cię do oddania krwi lub wyjaśni, dlaczego dziś nie możesz tego zrobić. Pamiętaj, aby być szczerym i nie bać się pytać o wszystko, co Cię niepokoi. Oddanie krwi jest praktycznie bezbolesne a przede wszystkim całkowicie bezpieczne. Poczujesz ukłucie igłą i zanim się obejrzysz będzie po wszystkim, a Ty śmiało możesz nazywać się bohaterem.

Pamiętaj, aby po pobraniu zaczekać w poczekalni jeszcze 15 minut- to dla Twojego bezpieczeństwa. Najpewniej dostaniesz również czekolady i sok. Tego dnia nie przemęczaj się i dużo odpoczywaj, nawet jeśli czujesz się dobrze- tego dnia bez wyrzutów sumienia możesz pozwolić sobie na lenistwo. Uzupełnij również stracone kalorie, jedz regularne, bogate w węglowodany posiłki. No i…zachęć bliskich do podzielenia się tym, co mają w sobie najcenniejszego!

Kamila Łakomy

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg