Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Alzheimer- czyli choroba zwyrodnieniowa mózgu.

starsza pani

 

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji u osób powyżej 65 roku życia. Charakterystycznym objawem choroby Alzheimera jest utrata pamięci spowodowana utratą tkanki mózgowej. W późniejszych stadiach choroby pacjenci często mają problem z samodzielnym jedzeniem, a nawet zapominają o jedzeniu.

Jak dotąd dokładna przyczyna choroby Alzheimera nie została ustalona. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do jego rozwoju: ponad 65 lat, uraz głowy, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca, zakażenie wirusem opryszczki, niski poziom wykształcenia, podatność genetyczna -mutacja określonego genu.

Początkowe objawy choroby Alzheimera są subtelne, więc ani pacjent, ani ludzie wokół niego nie podejrzewają, że ma poważną chorobę. Zwykle myślą, że problemy z pamięcią, orientacją, planowaniem są spowodowane naturalnym procesem starzenia. Nauczenie się odróżniania objawów choroby Alzheimera od naturalnego starzenia nie jest proste, ale możliwe. Dzięki temu dowiesz się, że Twoja ukochana osoba może chorować, a szybsze zdiagnozowanie choroby może zahamować jej rozwój.

Problemy z pamięcią: osoby z chorobą Alzheimera mają trudności z zapamiętywaniem ostatnich wydarzeń. Zapominają o ważnych datach, nazwiskach i wydarzeniach, które do tego czasu były dla nich oczywiste. Osoby starsze bez choroby Alzheimera mogą również mieć zaburzenia pamięci. Są to jednak tylko tymczasowe problemy (tymczasowo zapomną o nazwie lub wydarzeniu i przypomną sobie je później). Problemy w orientacji przestrzennej i odbiorze obrazu: Niektóre osoby z chorobą Alzheimera mają trudności z oceną odległości, czytaniem, rozpoznawaniem kolorów i kontrastem między krawędziami obiektów. U osób bez demencji objawy te mogą oznaczać zaćmę lub inne problemy z oczami.

Umieszczanie przedmiotów w innym miejscu: Cechą charakterystyczną pacjentów z chorobą Alzheimera jest umieszczenie przedmiotu w niewłaściwym miejscu. Nie znajdą ich w przyszłości, nie mówiąc już o odtworzeniu sekwencji działań. Zwykle nie potrafią udowodnić, dlaczego umieszczają rzeczy w dziwnym miejscu. Czasami pacjenci mogą oskarżać innych o kradzież, a to zachowanie będzie się z czasem nasilać. Kłopoty z mówieniem: Osoby z chorobą Alzheimera mogą nie być w stanie uczestniczyć w rozmowie - potrafią w kółko powtarzać to samo zdanie, a co najważniejsze nie mogą nadążyć za rozmówcą, mogą zagubić się w rozmowie, rozpocząć zdanie i nie móc skończyć, nie wiedzą, co chcesz powiedzieć. Typowe jest również wymyślenie własnej historii (z zastępczymi słowami).

Wycofanie się z życia: Osoby z chorobą Alzheimera stopniowo wycofują się z życia towarzyskiego i często nie chcą wychodzić z domu. Dzieje się tak, ponieważ mają duże trudności w orientacji w terenie, zapamiętywaniu i porozumiewaniu się z innymi. Często też martwią się, że stanie się im coś złego, ponieważ nie potrafią odpowiednio o siebie zadbać. Problemy z orientacją przestrzenną i czasową: Pacjenci z chorobą Alzheimera mają duże problemy, gdy znajdują się poza domem. Nagle zapomnieli drogi do mieszkania, zgubili się w okolicy, którą znali i nie mogli powiedzieć im, dokąd chcą się udać. Tracą też czas, mylą pory roku i nie mają żadnego pojęcia o dniach tygodnia i godzinach.

Problemy z planowaniem lub rozwiązywaniem problemów: Dla osób z chorobą Alzheimera nawet czynności, które powtarzają przez całe życie, mogą stać się wyzwaniem. Na przykład trudno jest im przygotowywać posiłki, ponieważ nie wykonali niezbędnych czynności we właściwej kolejności. Inne problemy, jakie napotykają, obejmują na przykład rosnące problemy z śledzeniem miesięcznych rachunków. Niepokojące objawy pojawiają się wcześniej niż sama demencja. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy lub że ukochanemu staruszkowi przydarzyło się coś niezwykłego, nie lekceważ tego.

Wiktoria Rzepecka

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg