Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

ODDECH- JAK WIELKĄ ODGRYWA ROLĘ?

oddchaająca pani

 

Nie ma żadnych wątpliwości, że nasze życie zależy od tlenu. Dzięki niemu dochodzi do uwalniania energii na poziomie komórkowym, co pozwala nam funkcjonować. W każdej minucie bierzemy oddech kilkanaście razy. Proces ten jest podświadomy, dlatego, nie myślimy o tym jak oddychamy, choć lekarze i fizjoterapeuci alarmują- że powinniśmy. Niezaprzeczalnie musimy oddychać, aby żyć, gdyż oddech ma ogromną rolę.  Oddech składa się z dwóch faz, wdechu i wydechu. Cykl oddechowy trwa około 5 sekund, a jeden oddech ma objętość 0,5 litra.

,,Wdech to skurcz mięśni oddechowych, głównie przepony oraz mięśni międzyżebrowych, rozprężenie klatki piersiowej i wytworzenie podciśnienia w płucach. Różnica ciśnień między środowiskiem zewnętrznym a ciałem powoduje napływ powietrza. Dalej w pęcherzykach płucnych dochodzi do uwolnienia tlenu do krwiobiegu, którym transportowany jest do poszczególnych komórek organizmu.

Wydech to rozluźnienie mięśni i powrót klatki piersiowej do swoich wcześniejszych rozmiarów oraz usunięcie powietrza z płuc.’’

Tlen, trafia do wszystkich komórek naszego ciała, niektóre elementy naszego organizmu są szczególnie zależne od ilości tlenu we krwi. Są to:

Mięśnie

Każdy kto wykonywał jakiś sport, z pewnością zauważył, że podczas wysiłku nasze mięśnie domagają się większej ilości energii i tlenu, żeby nadążyć za tym zapotrzebowaniem oddychamy szybciej. Oddech przypominający dyszenie psa sprawia także, że wytracamy podwyższoną temperaturę i ochładzamy nasze ciało. Istnieją również mięśnie, bez których nie możemy oddychać, mięśnie oddechowe, czyli przepona, mięśnie międzyżebrowe, niektóre mięśnie szyi oraz grzbietu. Istnieją specjalnie ćwiczenia oddechowe, które zwiększają możliwości pobierania tlenu przez płuca. Z pewnością warto wykonywać takie ćwiczenia, gdyż dotlenione mięśnie zwiększają swoją wydolność oddechową oraz zyskują dodatkową energię do efektywnej pracy, jak i wysiłku.

Serce

Serce to wielozadaniowy mięsień. Skurcz serca powoduje przepływ krwi, która przechodząc przez płuca zabiera życiodajny pierwiastek. Krew przechodząc przez nasze ciało zostawia tlen w komórkach i zabiera produkty metabolizmu. Tętno serca powoduje, że cały czas tlen jest dostarczany w odpowiednim czasie do tkanek naszego ciała. Silna mięśniówka serca powoduje bardzo mocny wyrzut krwi na obieg i potrafi podołać nawet bardzo ciężkim warunkom wydolnościowym. Trening oddechowy wzmacnia układ krwionośny i buduje siłę serca, co za tym idzie, stajemy się bardziej wytrzymali, mamy więcej energii życiowej, dzięki czemu możemy intensywniej wykonywać sport, pływać, czy jeździć na rowerze.

Mózg

Tlen jest niezbędny dla naszego mózgu. Warto dbać o regularny sen. Warto dbać o jakość snu, o odpowiednią temperaturę powietrza, która sprzyja regeneracji mózgu.  Optymalna ilość tlenu dostarczona do mózgu to także poprawa naszej koncentracji i efektywności. Dotleniony umysł sprawia, że wykonujemy naszą pracę szybciej, potrafimy wykonywać wiele zadań na raz i jednocześnie mieć przy tym dużo energii oraz dobrego nastroju, odwrotność- niedotlenienie mózgu prowadzi zaś do stanu zagrożenia życia i przynosi nieodwracalne skutki.

Warto pamiętać, aby dbać o najważniejszą czynność życiową, to od oddechu zaczynamy życia i na nim je kończymy. Oddychanie nie wymaga udziału naszej świadomości- nie myślimy jak oddychamy, a to błąd. W stresie nasz oddech jest płytki. Aby zmniejszyć wpływ stresu na organizm należy myśleć o swoim oddechu, ćwiczyć techniki oddechowe, gdyż jest to potężne źródło zdrowia i spokoju. Należy również oddychać przeponą, czyli tak, aby powietrze napełniało brzuch, takie oddychanie sprawia, że oddech wydłuża się, pogłębia i spowalnia. Tak oddychają dzieci.  Aby dbać o oddech należy również pamiętać o oddychaniu na świeżym powietrzu, najlepiej w lesie, czy długim spacerze w parku, dbać o prawidłową postawę ciała, ponieważ przy złej postawie ciała zapada się klatka piersiowa.

Kto wie, może żółwie błotne, czy wodne, żyją setki lat dlatego, że tak wolno oddychają?:)

Daria Sienkiewicz

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg