Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

EKOLOGIA

dziecko

 

Ekologiczny, czyli taki związany z ochroną środowiska, wyprodukowany ze składników naturalnych, dotyczący związku warunków zewnętrznych z życiem zwierząt i roślin. Ekologia istnieje z nami od dawna. W 1866 roku termin ten wprowadził niemiecki biolog Ernst Haeckel. Pierwotnie to określenie badało stosunek do zwierząt i ich relacji ze światem nieorganicznym i organicznym. Istnieją dwa główne działy ekologii, ekologia gatunku oraz ekologia zespołów wielogatunkowych.

 

 

Zmiany ekologiczne powodują, że coraz więcej ludzi myśli o zmianie sposobu życia w trosce o naszą planetę. Coraz częściej wybieramy sprzęty energooszczędne zamiast tych najtańszych, stosujemy się do zasad zero waste, stosujemy naturalne kosmetyki, a segregacja śmieci stała się dla nas codziennością. Coraz częściej firm produkuje swoje produkty naturalnie i nie jest to spowodowane modą czy sposobem na promocję, a faktycznie uświadamianiem ludzi jakie konsekwencja dla świata ma zatruwane środowisko. Nie ma wątpliwości, że to nasz wspólny interes.

Ekologii powinniśmy uczyć już naszych dzieci i przekazywać im wiedzę stosownie do wieku. Najmłodszych możemy uczyć ekologicznego życia poprzez małe codziennie czynności, takie jak: zakręcanie wody podczas mycia zębów, sprzątanie odchodów po piesku na spacerze, sprzątanie w lesie śmieci, oddawanie nieużywanych zabawek potrzebującym dzieciom zamiast wyrzucania. Coraz więcej nastolatków wybiera życie eko, chociażby w związku z tragicznym traktowaniem zwierząt, chowem klatkowym itp. Ekologia coraz częściej pojawia się tematem polskich rodzin. Czytamy składy, nie kupujemy byle czego, szukamy produktów z dobrym, krótkim składem. W dzisiejszych czasach ekologia stała się koniecznością, gdyż faktem jest to, że nasza planeta jest w coraz gorszym stanie.

Ekologia nie jest tylko dla młodych osób, seniorzy również dbają o środowisko.

‘’Seniorzy także aktywnie włączają się w nią poprzez prelekcje w domach pomocy społecznej, domach kultury lub spółdzielniach. Uczą się na przykład jak segregować śmieci. Interesują się wycinkami drzew w mieście. Warto jeszcze przypomnieć, żeby oddawać zużytą elektronikę do punktów zbiórki, a także niewykorzystane leki. Należy zabierać na zakupy własne torby lub wózki na kółkach, zamiast kupować jednorazówki, które rozkładają się przez 400 lat – dodała radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka.,,

Powstają wspaniałe ekologiczne firmy, jedną z nich jest Kokoworld która szyje piekne ubrania z kolorowymi wzorami, oryginalnymi materiałami. Jak sami o sobie mówią:

,,Nie chcemy jednak przyczyniać się do szkód, jakie przemysł odzieżowy wyrządza ludziom i środowisku.Dlatego sprzeciwiamy się idei fast fashion i tworzymy modę na własnych zasadach.Czy to łatwe? Nie. Czy możliwe? Tak! Stawiamy więc znak równości między modą a odpowiedzialnością. Bo bycie fair to nasza decyzja, nie chwilowy trend.’’

Dzisiejszy świat coraz częściej dąży do ekologicznych rozwiązań, nie chcemy żyć w świecie zdominowanym przez syntetyczne produkty czy nieorganiczne składniki chemiczne. Potrzebujemy kontaktu z przyrodą i poszukujemy naturalnych form pielęgnacji i takich również kosmetyków. Kolejną firmą ekologiczną jest firma Mokosh. Jak sami mówią mają obowiązek wobec naszej planety. Tworzą eko kosmetyki z darów które otrzymali od naszej planety. Mokosh to kosmetyki wegańskie przebadane dermatologicznie z certyfikatem. W swojej ofercie mają peeling solny, czy też masło do ciała.

Bierzmy przykład z takich ludzi jak Kołog Gospodyń Wiejskich. Działalność koncentruje się na pięciu aspektach: pomocy rodzinom wiejskim w wychowaniu, kształceniu i organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, działaniu na rzecz ochrony zdrowia i zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich, rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego i zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w dziedzinie kultury i folkloru.

Ekologia to nie tylko moda. Ekologia to nasza przyszłość, przyszłość nas i naszej planety. To nasz obowiązek. I mam nadzieję, że coraz częściej w każdym polskim domu będzie kultywowana.

Daria Sienkiewicz

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg