Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Wszystko o Parkinsonie

dłonie

 

Choroba Parkinsona to niezidentyfikowane zwyrodnienie anatomii mózgu, objawiające się powolnym ruchem, drżeniem spoczynkowym, sztywnością mięśni oraz zaburzeniami postawy i chodu. Zespół Parkinsona to typowa choroba osób starszych - w większości przypadków pierwsze objawy zauważalne się u pacjentów około 60 roku życia.

Objawy tej choroby rozwijają się stopniowo przez kilka lat. Początkowo objawia się to w sposób niespecyficzny: osłabienie, zmęczenie, znużenie, spowolnienie ruchu, pewna niezdarność podczas wysiłku, dlatego początkowo objawy te kojarzą się pacjentom ze zmianami reumatycznymi lub że są tylko związane z wiekiem. Jednak po pewnym czasie pacjenci z chorobą Parkinsona zauważą nasilenie tych objawów: brak równowagi lub trudności w wykonywaniu prostych zadań, takich jak wstawanie z łóżka lub wstawanie z czegokolwiek. Podstawowe objawy choroby to: ogólne spowolnienie ruchu, pochylenie postaci do przodu i drżenie rąk, problemy z codziennymi czynnościami (takimi jak pranie, jedzenie, zakładanie ubrań).

Reasumując Choroba Parkinsona ma w sumie cztery główne objawy:

1.Drżenie (mimowolne, regularne potrząsanie kończynami, głową lub całym ciałem) - to wszystko to najbardziej oczywisty objaw choroby Parkinsona; zwykle zaczyna się od sporadycznego potrząśnięcia jednym palcem i ostatecznie rozprzestrzenia się na całe ramię. Drżenie może dotyczyć tylko części ciała lub jednej strony ciała, szczególnie we wczesnych stadiach choroby. Nie wszyscy ludzie z chorobą Parkinsona odczuwają drżenie.

2.Sztywność (sztywność lub brak elastyczności kończyn lub stawów) - Sztywność mięśni związana z chorobą Parkinsona zwykle zaczyna się w nogach lub szyi. Występuje u większości pacjentów z tą chorobą. Mięśnie stają się napięte i skurczone, więc często odczuwają silny ból.

3. Niestabilność postawy (zaburzona równowaga i koordynacja) - pacjent może schylać się, głową w dół i opadać ramionami. Może również przechylić się do przodu lub do tyłu i spaść, powodując obrażenia. Osoby odchylone do tyłu mają tendencję do „cofania się” lub upadków do tyłu.

4.Bradykinezja lub akinezja (spowolnienie ruchów lub brak ruchu) - Bradykinezja jest jednym z klasycznych objawów choroby Parkinsona. Z biegiem czasu chorzy mogą mieć zgiętą postawę i powolny, ciągnący się chód. W rezultacie pacjent może stracić możliwość rozpoczęcia i kontynuowania jakiegokolwiek ruchu. Po kilku latach mogą rozwinąć się zaburzenia ruchu skutkujące całkowitą niezdolnością do poruszania się.

Choroba Parkinsona zazwyczaj działa powoli. Średnio po siedmiu latach stan połowy pacjentów bywa gorszy niż w momencie postawienia diagnozy. Są również pacjenci, u których przebieg choroby trwa kilka lat bez spadku aktywności. Niestety w niektórych przypadkach pomimo leczenia choroba postępuje szybciej i powoduje kalectwo w krótkim czasie. Od czasu wprowadzenia do leczenia tzw. Lewodopy leczenie pacjentów z chorobą Parkinsona uległo znacznej poprawie, w wyniku czego choroba Parkinsona nie skraca już oczekiwanej długości życia. Lek eliminuje śmiertelne powikłania związane z zaprzestaniem ruszania się, takie jak ciężkie infekcje układu moczowego i oddechowego, powikłania zakrzepowo-zatorowe lub odleżyny. Pamiętaj jednak, że osoby z chorobą Parkinsona wymagają ciągłego leczenia przez całe życie.

Wiktoria Rzepecka

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg