Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

GRY UMYSŁU

dzieci grające w piłkę

 

W dzisiejszych czasach często mówi się, że zabawy, które praktykują nasze dzieci powinny edukować i rozwijać, a nie tylko zajmują im czas. Gry te mogą uczyć planowania, przewidywania czy myślenia. Istnieje wiele takich czynności i sprawności, które mogą wpływać na rozwój psychofizyczny naszych pociech.

Pierwszy, najprostszy przykład to piłka nożna. Sport ten wymaga strategicznego myślenia. Już podczas pierwszego treningu w dziecku budzą się wątpliwości jak uderzyć piłkę, jak ułożyć stopę, aby było to udane kopnięcie z efektem wow. Kondycja i technika w tej grze muszą iść w parze. Wyobraźnia przestrzenna odpowiada za koordynację ruchów czy umiejętności określenia odległości pomiędzy obiektami. Inteligencja boiskowa pozwala na rozwój konkretnego i szybkiego podejmowania decyzji podczas gry. Ten rodzaj inteligencji to nic innego jak przewidywanie ruchów innych zawodników na boisku. Mottem tejże inteligencji mogłoby być; „Graj mądrze, a nie „ciężko””. Inteligentny i doświadczony gracz potrafi w mgnieniu oka zdecydować komu podać piłkę i do kogo powinien podbiec, by odebrać piłkę. Biorąc pod uwagę sporty drużynowe, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to również rywalizacja. Czy to dobry stan emocjonalny dla naszego dziecka? W dzisiejszych czasach z rywalizacją spotykamy się codziennie – w pracy, szkole czy nawet w sklepie i lepiej, że dziecko nauczy się tego uczucia w sferze sportowej niż później w „wyścigu szczurów”. Rywalizacja w sporcie drużynowym zazwyczaj wiążę się również ze współpracą w dążeniu do pokonania wspólnego wroga, przeciwnika – to wspomaga rozwój psychiczny jak i fizyczny, gdyż dziecko cały czas dąży, aby być lepszym.

Bardzo rozwijającą grą są szachy czy warcaby, które pozwolą naszemu dziecku rozwinąć samodzielne myślenie i obmyślanie strategii. Gra ta rozwija umiejętność przewidywania ruchów, podejmowania decyzji pod presją oraz możliwość radzenia sobie z przegraną. Warto zaznaczyć, że szachy to bardzo trudna i wymagająca gra o dość skomplikowanej technice. Każde kolejne starcie szachowe rozwija uwagę dziecka, jego koncentrację i pamięć. Porównując grę w piłkę nożną i grę w szachy można wysnuć wniosek, że podczas tej drugiej dziecko zostaje samo na polu walki, a podczas pierwszej mamy obok innych członków drużyny. Porównują te dwa sporty widać ogromną różnorodność.

Hokej na trawie jest bardzo ciekawym sportem, ale niestety w Polsce dość niszowym. Jest on idealny dla dzieci, które szukają swojej pasji. Czynność ta pozwala im na rozwijanie w sobie umiejętności współpracy, rozładowania napięcia czy rozwoju psychiki dziecka. Sport ten jest idealny na walkę z troskami życia codziennego – uczy wytrwałości i determinacji, które w dzisiejszych czasach są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania.

Sport w stu procentach rozwija dziecko pod względem psychicznym jak i fizycznym, dlatego warto w naszych dzieciach zaszczepić tego bakcyla.


Mateusz Kołowrocki

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg