Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Kac morderca!

kobieta pijaca wino

 

Większość z dorosłych ludzi, przynajmniej raz w życiu doznało uczucia kaca. Jest to dość nieprzyjemne uczucie, które nie rzadko jest jedynym minusem dobrze zakrapianej imprezy. Temat kaca jest systematycznym tematem poruszanym podczas różnego rodzaju dyskusji naukowych. Alkohol bardzo szybko wchłania się do naszego organizmu, ale pozbycie się go z naszego ciała już nie jest takie proste. Niewielki odsetek alkoholu człowiek wydala z mocze, potem czy nawet oddechem, resztę musi z metabolizować.

 

 

Czasami można spróbować zabezpieczyć się przed kacem. Przed spożyciem alkoholu musimy pamiętać o kilku jakże cennych wskazówkach, które pozwolą bawić się nam bez głosu z tyłu głowy, który mówi „jutro będziesz mieć kaca mordercę!”. Wiadomo, że osoby wypoczęte i zdrowe są w stanie szybciej zregenerować organizm po imprezie i ograniczyć ryzyko wystąpienia kaca do minimum. Chyba każdy słyszał, żeby przez spożyciem napoi alkoholowych zjeść coś bardzo sytego, tłustego (rosół, mięso z grilla). Staraj się ograniczyć mieszanie alkoholu z nikotyną, ponieważ to tworzy „morderczy koktajl”, którego skutki będziemy musieli odchorować, gdyż nikotyna potęguje zatrucie organizmu. Pamiętaj – w trakcie imprezy nie mieszaj alkoholi (wódki z winem czy drinków z innymi alkoholami), ponieważ następnego dnia kac będzie nie do zniesienia.

Niekiedy niestety nie uda nam się powstrzymać kaca. Staje się tak np. gdy pijemy na tzw. „spontanie” i nie myślimy o tym co będzie następnego dnia. Co wtedy? Istnieje kilka sposobów, by następnego dnia po imprezie zmniejszyć uczucie kaca. Sposób stary i sprawdzony jak świat to oczywiście butelka wody niegazowanej tuż po przebudzeniu lub napój izotoniczny, który pozwoli zregenerować się naszemu organizmowi, który po spożyciu alkoholu jest uboższy w elektrolity. Możemy napić się również mocnej herbaty z cukrem i cytryną, kefir czy maślankę, często pijemy także sok z ogórków. Zamiast dogorywać w pościeli, trzeba zmusić się do wstania i wziąć chłodny prysznic, który pobudzi nasze ciało do szybszego działania. Skutecznym sposobem jest również wysiłek fizyczny – udowodnione jest, że oczyszczamy nasz organizm poprzez wypocenie resztek alkoholu z naszego organizmu. Jeśli następnego dnia po imprezie nie pojawił się jadłowstręt warto się zmusić i zjeść coś bardzo pożywnego np. jajecznicę czy gorący rosół.

Mitem jest, że na kaca najlepsza jest metoda tzw. „klin klinem”. Rzeczywiście przynosi to ukojenie przez krótki czas, lecz tak naprawdę tylko odwleka w czasie to co nieuniknione. Musimy uważać także na napoje energetyczne, które bardzo źle wpływają na nasz organizm, a także zawierają kofeinę, która z resztą wzmacnia działanie alkoholu i tworzy wraz z nim mieszankę, która następnego dnia staje się brzemienna w skutkach.

Ciekawostką jest to, że w trakcie procesu przetwarzania alkoholu etylowego przez enzymy wątrobowe powstają substancje, które są jeszcze bardziej toksyczne dla organizmu niż sam alkohol.

 

MATIOK

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg