Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

NIE dla używek – co o tym sądzą seniorzy?

narkotyki

 

Narkotyki, dopalacze, czy nawet papierosy są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Sieją stopniowe spustoszenie w organizmie, zwiększają ryzyko zachorowania na nieuleczalne choroby i często prowadzą do przedwczesnej śmierci. Tę wiedzę powinien posiadać każdy z nas. Jednak jak wygląda zdanie na temat osób starszych w porównaniu do młodego pokolenia?

 

„To tylko zabawa”

Często od młodych osób słyszy się, że zażycie narkotyków bądź dopalaczy podczas imprezy pozwala na lepszą zabawę. Jest to jednak złudne twierdzenie, gdyż używki powodują chwilową zmianę obrazu i poczucia rzeczywistości a jednocześnie wpływają bardzo szkodliwie na organizm, mogą powodować halucynacje, agresywne zachowanie a nawet zapaść.

Co o tym mówią babcia i dziadek?

Seniorzy nauczeni życiowym doświadczeniem, którzy w ciągu swojego życia zapewne nie raz, spotkali na swojej drodze osoby zażywające te substancje wiedzą, że jest to bardzo niebezpieczna droga, która łatwo prowadzi do uzależnienia. Seniorzy potrafią myśleć inaczej niż młodzi ludzie. Umieją przewidywać konsekwencje podjętych działań w przeciwieństwie do większości osób z młodego pokolenia, które podejmują decyzje pod wpływem impulsu czy też wpływu rówieśników.

Słuchajmy dobrych rad

Młode osoby często nie chcą słuchać osób starszych od siebie, uważają, że jest to tylko „gadanie” nie rozumiejąc, że chcą oni po prostu przekazać dobre rady. Należy zrozumieć, że osoby bardziej doświadczone życiowo zwyczajnie wiedzą więcej i często chcą uchronić młode pokolenie przez błędami, które oni popełniali w przeszłości. Kierowanie się poradami starszych z pewnością zaskutkuje podejmowaniem lepszych decyzji życiowych.

 

Małgorzata Godzińska

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg