Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

HCV – tego wirusa może mieć każdy! Bezpłatne badania anty-HCV w całej Polsce

wirus

 

HCV to śmiertelny wirus, który „zabija po cichu”. Prowadzi on do wirusowego zapalenia wątroby, a w konsekwencji do jej uszkodzenia i rozwoju raka. Według danych PZH w 2020 roku w Polsce wykryto tylko 942 przypadki osób z WZW C, natomiast rok wcześniej było ich 33272. Ważne jest wczesne wykrycie tego wirusa dlatego w  całym kraju rusza program darmowych badań w kierunku HCV, z którego może skorzystać każdy.

 

 


HCV może zarazić się każdy. Do zakażenia dochodzi poprzez przerwanie ciągłości skóry (skaleczenie).  Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenia). W grupie ryzyka znajdują się szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 60 r.ż. oraz kobiet pomiędzy 45 a 80 r. w tej grupie są też osoby które mają podwyższoną aktywność ALT (wskazuje ona na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia, otrzymywały przed rokiem 1992 przetoczenia krwi lub jej preparaty, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.

Ważne by pamiętać, że wczesne wykrycie wirusa HCV w naszym organizmie to niemal 100% szansa na wyleczenie. W Polsce dostępne jest nowoczesne leczenie, trwające najczęściej 8 -12 tygodni. Jednak aby móc się leczyć trzeba mieć świadomość zakażenia, więc trzeba się badać. Najprościej jest wykonać i badanie anty-HCV. Polega ono na pobraniu krwi, dzięki któremu zostanie określone, czy organizm miał kontakt z wirusem. Aby poddać się temu testowi nie jest wymagane skierowanie ani bycie na czczo. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań ALAB Laboratoria w godzinach jego otwarcia.

Badania takie wykonywane są w ponad 400 punktach pobrań ALAB Laboratoria na terenie całego kraju.

-  W przypadku, jeśli wynik okaże się dodatni, przeprowadzamy dalszą, bezpłatną diagnostykę. Pozwoli ona na określenie czy zakażenie HCV jest nadal aktywne. Dzięki takiej akcji chcemy realnie przyczynić się do eliminacji HCV w Polsce – mówi lek. med. Agata Strukow, Dyrektor ds. Marketingu Medycznego ALAB Laboratoria.

Jeśli wynik jest  pozytywny  pacjent uzyska informacje na temat dalszych kroków pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz dzwoniąc na numer infolinii 669 050 5216. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Podwale Siedem” udzielą wszelkich dodatkowych informacji na temat diagnostyki i leczenia zakażenia wirusem HCV. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00.

W trosce o własne zdrowie warto się badać i podejmować leczenie w jak najkrótszym czasie od zakażenia. Dla własnego dobra i bezpieczeństwa

 

Magdalena Wróbel

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg