Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Czym skorupka za młodu czyli dlaczego warto czytać bajki

 

Jednym z pierwszych wspomnień większości małych dzieci jest wspólne czytanie bajek. To podczas tej czynności między rodzicami a dziećmi tworzy się wyjątkowa więź. Dziecko i rodzice są blisko siebie, dotykają się, razem bawią i śmieją. Opiekunowie są w 100 % skupieni  na małym czytelniku, to daje maluchowi poczucie, że jest ważny i kochany. Że w tym momencie cały mały jego świat jest skupiony na nim. Ten codzienny czas czytania daje poczucie wzajemnej bliskości, akceptacji, wspólnego zainteresowania. To taki intymny wspólny czas, gdy wyobraźnia wspólnie pozwala opowiadać “bajki” lub też dzielenie się dziecka z opiekunem małymi sekretami. A to, żeby dziecko czuło, że jego problemy i radości są ważne jest potrzebne.

Warto odpowiednio wyselekcjonować lektura. Bo to ona może i powinna być bazą, od której rozpoczniemy rozmowy o świecie z naszym małym czytelnikiem.

Dla dzieci które mają jakieś problemy niesamowitym wsparciem i pomocą psychologiczną mogą być mogą być bajki terapeutyczne, ponieważ małe dzieci z łatwością utożsamiają się z bohaterami czytanych opowieści.

Bardzo ważne jest aby czytać jak najmniejszym dzieciom. Gdy dziecko słyszy znajomy głos rodzica stymuluje to rozwój jego mózgu. Malec słuchając czytanki wyłapuje bezwiednie nowe słowa, konstrukcje zdań, brzmienie nowych zgłosek, a nawet odmianę wyrazów. Jest to bardzo ważny element edukacji młodego umysłu. Pomaga w nauce języka, co później może przełożyć się na szybszą naukę mówienia a w późniejszym czasie naukę dokładnych zasad ortografii i gramatyki.

Dla starszych dzieci czytanie jest bardzo ważne aby wzmacniało jego pamięć. Podczas czytania bajek maluch może porównywać jedną historię do drugiej, analizować fakty, a nowe informacje łączyć z wiedzą, którą już dysponuje. Podczas lektury tworzą się nowe synapsy a istniejące są wzmacniane. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać , jak istotna jest dobra pamięć.
Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci. Cechy te są niezwykle ważne zarówno w szkole jak i w życiu dorosłym na rynku pracy. Co ważne badania naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgersa wskazują na to, że rodzice czytający regularnie małym dzieciom stają się spokojniejszymi rodzicami.

Czytanie wspiera rozwój psychiczny malucha, wzmacnia poczucie jego wartości. Kształtuje także jego wrażliwość moralną i emocjonalną, podczas czytania bajek, maluch uczy się nowych rzeczy. Gdy dziecko widzi, że rodzic codziennie ma dla niego czas, czuje się ważne i kochane, a to sprawia, że wzrasta poczucie wartości dziecka i sprawia, że jest bardziej pewne siebie. Kilka minut dziennie, które poświęcimy na lekturę z maluchem będzie miało duży wpływ na jego rozwój.

 

Marta Wróbel

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg