Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Dbaj o oczy – Bierz witaminy!

oko

 

Każdy z nas stara się dbać o swoje zdrowie. Ruszamy się, dbamy o zdrową dietę,  robimy wszystko to, aby cieszyć się nim jak najdłużej.  Jednak często jest tak, że zapominamy iż nasze oczy również do prawidłowego funkcjonowania potrzebują  zróżnicowanej diety bogatej w  witaminy.


Bardzo ważne dla naszych oczu są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy oraz minerały takie jak miedź, cynk i selen. Składniki te chronią nasze oczy przed wolnymi rodnikami, które powstają w wyniku przemiany materii, zanieczyszczenia powietrza, dymu nikotynowego czy też promieniowania UV. Nie zawsze mamy wpływ na to, by chronić nasz wzrok przed tym. Lecz można się chronić, biorąc witaminy.

Witamina A jest najważniejsza dla dobrego funkcjonowania wzroku. Jej niedobór może prowadzić do zespołu suchego oka, kurzej ślepoty, a nawet do całkowitego niewidzenia.  Znajdziemy ją w produktach pochodzenia zwierzęcego jak np. podroby czy jaja, ale także i w roślinach – marchew, szpinak, pomidory oraz śliwki wiśnie czy brzoskwinie. Kolejną bardzo ważną dla naszych oczu jest witamina C. Działanie jej polega na zmniejszaniu wolnych rodników powstających na skutek promieniowania słonecznego. Witamina ta, chroni nas od zaćmy i wzmacnia naczynia krwionośne.  Witamina C to kwas askorbinowy, którego bogatym źródłem są porzeczki, cytryny, grejpfrut, szpinak, pietruszka.

Bardzo ważną rolę w ochronie naszych oczu ma również witamina E. Odgrywa ona dużą rolę w ostrości oraz sprawności widzenia.  Witamina ta również opóźnia procesy starzenia i chroni naczynia krwionośne.  Znajdziemy ją w tłuszczach i olejach roślinnych, pestkach dyni i słonecznika, orzechach, migdałach, Bogate w tą witaminę są też jagody, biała kapusta, oraz pomidory.

Za regulowanie gospodarki wapniowo – fosforowej w naszym organizmie dba witamina D, nazywana też witaminą słońca. W naszym kraju niestety nie zdobędziemy jej z promieni słonecznych, trzeba łykać suplementy, lub korzystać z diety w nią bogatej. A co ma ona wspólnego z naszymi oczami? Otóż fosfor i wapń to pierwiastki, które są w naszych oczach. Zaburzenia między nimi mogą powodować krótkowzroczność czy zaćmę. Dobrze jest suplementować witaminę D, ale także w diecie należy uwzględnić jajka i ryby.

Jeszcze jest jedna, ważna dla naszego zdrowia witamina, są nią witaminy z grupy B. Odpowiadają one za układ nerwowy, wzmacniają wzrok, poprawiają widzenie.  Niedobór tych witamin odczujemy jako drżenie powiek oraz zmęczenia oczu. Witaminy te znajdziemy w zbożu, mleku, roślinach strączkowych, a także w drożdżach, kapuście i marchwi.


Bywa tak, że nie jesteśmy w stanie w diecie uwzględnić tych wszystkich produktów, o których tutaj mowa, można zatem bez przeszkód sięgnąć po suplementy diety – witaminy w tabletkach. Ważne jest jednak, aby dbać o oczy, bo one teraz, szczególnie w dobie komputerów są narażone na wiele schorzeń.

 

Iwona

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg