Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Zdrowa przyszłość czyli wiedza pokoleniowa ♥

Co to znaczy tradycja rodzinna i jak ją przekazać z pokolenia na pokolenie? część pierwsza :)

 

 

 

Każdy myśli o dziecku w dzień dziecka, a niewielu z nas zastanawia się jak bardzo maluch, którego mamy przy sobie wynika z przeszłości pokoleń i genetyki, której zrozumienie coraz większą okazuje się potęga. Dlaczego warto spojrzeć na nasze dzieci z szerszej perspektywy i doceniać w nich cechy, które wynikają z dziedzictwa. Oto kilka słów o tym, dlaczego tak bardzo istotne w czasach, kiedy wszyscy chcą być tacy sami jest właśnie pielęgnowanie tożsamości i tradycji.

Bardzo mądrą definicję zawiera wikipedia - tradycja przekazywane z pokolenia na pokolenie obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne, uznane przez daną zbiorowość za społecznie ważne dla jej współczesności i przyszłości. W ramach dziedziczenia jakiejś tradycji kolejne pokolenia mogą wprowadzać zmiany wynikające z aktualnych realiów, możliwości, własnych pomysłów oraz upodobań, ale istotne jest pamiętanie o faktach, które stworzyły daną tradycję, ze świadomością, iż obecnie mamy większy dostęp do danych, więc i analiza powinna być pełniejsza, mniej zmanipulowana. Znamy te historie, które ktoś dla nas spisał. Teraz docieramy również do drugiej strony medalu, tym samym zyskując szersze spojrzenie. Ważne, by przy modyfikowaniu nie zapominać, że trzon by był tradycją musi pozostać, a początek dobrych tradycji powinien mieć z klucza dobre założenia, które warto pielęgnować i ich nie zmieniać w zależności od mody.

Tradycje rodzinne odgrywają podstawową rolę w kształceniu charakteru człowieka, są one miernikiem więzi emocjonalnej w rodzinie przez co stanowią ogromną wartość wychowawczą. W rodzinie funkcjonują różne zakorzenione w tradycji i otwarte na współczesność zwyczaje i obyczaje. Są one związane przede wszystkim: z kalendarzowym rytmem przyrody i życia społecznego, z biografią rodziny i jej poszczególnych członków, z dniem codziennym tej wspólnoty. Przykłady tradycji rodzinnych - świętowanie rocznic, wydarzeń istotnych dla rodziny np. urodziny, rocznice ślubu, wspólne posiłki, - spotkania z okazji ważnych uroczystości np. chrztów, ślubów, I Komunii Świętej, wspólnej modlitwy, - celebrowanie świąt narodowych, Tłusty Czwartek, Andrzejki, - zjazdy rodzinne, które stanowią okazję do spotkania dawno niewidzianych krewnych lub poznania nieznanych członków rodziny - rodzinne firmy i wykonywanie zawodu prowadzą je przedstawiciele kolejnych pokoleń. Dzięki temu zdobyte doświadczenia i umiejętności są przekazywane następcom Istotne, by także w dniu dziecka, wracać do naszej tożsamości rodzinnej, choćby oglądając wspólnie zdjęcia z dzieciństwa babci, dziadka, mamy, czy taty. Ciepło polecamy.

Wiktoria Jaskulska, pod red. Małgorzaty Kaczorek

Inspiracje: http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2017/06/14/tradycje-rodzinne-a-co-to-takiego/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Tradycja

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg