Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Tak dla zdrowia psychicznego czyli o sztuce obdarowywania

Prezent marzeń czyli weekendowe wyjazdy po zdrowie

Wiemy już, że zdrowie, w tym równowaga psychiczna, zależy w 100% od nas i trzeba o nie dbać wbrew inflacji, trudności dnia codziennego, czy nawet braku perspektyw. Każdy ma swoje sposoby, ale im bardziej łączą one psyche z fizjo, tym są skuteczniejsze. Potrzebujemy ciągłej inspiracji. 72% z nas chętnie poszukuje nowych i ciekawych pomysłów na wypoczynek i złapanie odskoczni od codziennych obowiązków. Lubimy kiedy inni nas motywują swoim czasem wolnym, bądź wyzwaniami. Internet jest również skarbnicą wiedzy. Im więcej dyscyplin spróbujemy, tym szerszy będzie nasz horyzont i szybciej przekonamy się co naprawdę sprawa nam radość i daje satysfakcję.

 

Coraz częściej okazuje się, że najlepsze rzeczy przychodzą bez planu – stąd w turystyce rosnąca spontaniczność, niezależna od pogody i kierunków podróży, zorientowana na potrzebę ruchu, zmiany. Decyzje podejmujemy z dnia na dzień, korzystając z promocji i ofert last minute. Wyniki badania „Potrzeby i oczekiwania Polaków w obszarze aktywności fizycznej i rozrywki" serwisu Prezentmarzeń wskazują, że najwięcej satysfakcji sprawia nam aktywne spędzanie czasu: 28% Polaków lubi poświęcać weekendy czas na sport, 24% na spotkania z przyjaciółmi i rodziną, 18% na zajęcia kreatywne.

Analiza pokazała, że po okresie pandemii chcemy aktywniej wypoczywać i szukamy nowych pomysłów na rozrywkę oraz uprawianie sportów. Wyniki pokazują, że wolny czas chętnie przeznaczamy na miejskie rozrywki – jak twierdzi 23% respondentów i na sport – jak podkreśla 21% ankietowanych. Istotniejsze stało się dla nas rozwijanie pasji i zainteresowań związanych z kreatywnymi zajęciami. Taniec, warsztaty fotografii czy rzemiosła, są już nie tylko modne, ale i pożądane przez nas samych. Zdaliśmy sobie sprawę, że wypalenia zawodowego nie wyleczy zmiana pracy (tym trudniejsza w czasach kryzysu), ale właśnie właściwa pielęgnacja czasu wolnego i zainteresowań. 57% uczestników badania twierdzi, że źródłem motywacji do poszukiwania nowych form spędzania czasu wolnego jest głównie chęć zdobywania nowych doświadczeń. Z kolei 15% zapytanych argumentuje te poszukiwania niechęcią do rutyny i nudy.

Chcemy żyć aktywniej i ciekawiej - 38% respondentów tak spędza wolny czas po okresie pandemii, izolacji i pasywnego wypoczynku. Według co czwartego zapytanego aktualnie jesteśmy odważniejsi w realizacji swoich potrzeb w obszarze rozrywki, stąd większa chęć do próbowania sportów ekstremalnych. Zmiany, jakie zaszły w nastawieniu Polaków do realizowanych aktywności i rozrywek, widać w dokonywanych wyborach preferowanych form spędzania wypoczynku. W opinii 23% ankietowanych, jesteśmy po ostatnich 2 trudnych latach bardziej zdeterminowani, aby zadbać o jakość czasu wolnego, zdając sobie sprawę z tego, że nikt lepiej niż my sami nie zadba o naszą sprawność, kondycję i samopoczucie, a także poziom zdrowej adrenaliny i zręczność. Zdaniem 27% respondentów badania, Polacy obecnie poszukują atrakcji z dreszczykiem emocji, które oferują na przykład sporty ekstremalne. 23% ankietowanych wybiera zajęcia kreatywne, na przykład warsztaty fotografii, renowacji mebli czy tańca. 18% zapytanych woli aktywności powiązane ze sportem i aktywnością fizyczną.

Kluczową rolą rozrywki w dzisiejszych czasach, jak twierdzi 34% zapytanych jest dostarczanie pozytywnych emocji i dodanie energii do działania. Chcemy i umiemy wykorzystywać czas wolny produktywnie, szczególnie w weekendy. Coraz bardziej zdajemy sobie jednak sprawę z ograniczeń. Według co trzeciego Polaka zapytanego przez serwis Prezentmarzeń w wyborze ulubionych form rozrywki ogranicza nas przede wszystkim nadmiar codziennych obowiązków i pracy. 32% respondentów badania uważa, że jest to również zasobność portfela, która wpływa na dokonywane przez nas wybory, związane z organizacją atrakcji podczas wypoczynku.

Jak pokazało badanie największa część zapytanych, bo 49% deklaruje, że może wydać na rozrywkę od 100 do 300 zł miesięcznie. Kwotą od 300 do 500 zł miesięcznie dysponuje 18% respondentów, a powyżej 500 zł miesięcznie 14% Polaków. Najmniejszy budżet na rozrywkę, bo do 100 zł miesięcznie ma 19% ankietowanych.

Niezależnie w jakim jesteśmy wieku warto spróbować się z każdym tematem, który sprawi nam radość. I tak też myśleć o upominkach, by były jak najbardziej opłacalne zdrowotnie dla siebie samych i dla bliskich. MK

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg