Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Najciekawsze miejsca w Polsce dla seniorów i całych rodzin

Najciekawsze miejsca w Polsce dla seniorów i całych rodzin - łączymy pokolenia (część 1)

Senior to osoba która potencjalnie ma dużo wolnego czasu i posiada pewne finanse, które może przeznaczyć dla swojej rodziny lub na przyjemności dla siebie i męża, partnera, przyjaciółki. Dlatego chciałabym polecić do obejrzenia, zwiedzania kilka mniej popularnych ale za to ciekawych miejsc w Polsce.

 

Mało kto wie, że w Polsce istnieją wulkany. Znajdują się one w paśmie sądeckim i są to Góry Kaczawskie. Nie są to góry wysokie, ale mimo to ciekawe i jedne z najpiękniejszych pod względem krajoznawczym. Najwyższymi szczytami są Skąpiec (724 m n.p.m.) i o metr niższy Baraniec. Wśród skał kryją się najpiękniejsze w Polsce kamienie szlachetne: bajecznie barwne agaty (o średnicy nawet 1m!) mieniące się fioletami ametysty, rzadkie kwarce dymne i wiele innych. Pozostałością wyniosłego wulkanu sprzed kilkuset milionów lat jest m.in. Wielisławka w dolinie Kaczawy, zbudowana z riolitów – czerwonych skał kwarcowych, które zastygły w formie podłużnych słupów przypominających kościelne organy stąd ich nazwa Organy Wielisławskie. Góry przecięte są wspaniała głęboką doliną rzeki Kaczawy. Cechą charakterystyczną na która warto zwrócić uwagę są kamienne krzyże i kapliczki pokutne stawiano je w miejscach popełnienia zbrodni jako wyraz skruchy. Tradycja ta to taki rodzaj zadośćuczynienia za dokonane morderstwa. Najbardziej zachowanym wulkanem jest Ostrzyca, która króluje wśród wzniesień Pogórza Kaczawskiego. Wierzchołek Ostrzycy jest objęty ochroną ok 4m kw.(ochroną objęte są bazaltowe gołoborza jak i roślinność).

Nieliczni wiedzą, że w Polsce można znaleźć złoto. Jak sama nazwa miasta mówi jest to ZŁOTORYJA i jej okolice noszą swojską nazwę „krainy złota” do niej ściągają zapaleni fani płukania tego kruszcu. Od wielu lat Bractwo Kopaczy Złota organizuje na rzekach ze złotodajnym piaskiem spływających z Gór Kaczawskich mistrzostwa Polski w płukaniu złota - co wypłuczesz to Twoje. Warto również zwiedzić kopalnie złota Aurelia.

 

 

 

 

Kolejnym miejscem, które chciałabym seniorom przybliżyć i zachęcić ich do odwiedzenia jest Elbląg i jego okolice oraz Kanał Elbląski. Elbląg to miasto, które w 1246 roku otrzymało prawa miejskie z rąk Krzyżaków a podczas II wojny światowej zostało w 95% totalnie zniszczone. Pozostały nieliczne kamienice i kościół św. Mikołaja. Odbudowane, odrestaurowane i pięknie połączone z współczesną architekturą. Warto również zobaczyć Muzeum archeologiczno-historyczne, które mieści się w pozostałościach podzamcza dawnej świetności Zamku Krzyżackiego.

Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od 26 metrowej Bramy Targowej- jedynym zachowanym oryginalnym fragmencie wewnętrznego pierścienia murów obronnych. Dziś punkt informacji turystycznej i udostępniony dla turystów taras widokowy, następnie Stare Miasto, koniecznie uliczkę kościelną.

 

Wyjątkową atrakcją Elbląga jest możliwość wyruszenia w rejs słynnym, jedynym w Europie kanale Elbląskim „po trawie”. Kanał ten jest najważniejszym zabytkiem techniki na ziemiach polskich. To unikatowy system ruchomych pochylni- mechanizmów służących do przeciągania statku „po trawie”, dzięki którym możliwe jest pokonanie znacznej różnicy wysokości statkiem. Rejs trwa ok 4 godzin. Dla zmęczonych zgiełkiem miasta turystów polecam odwiedzić miejski las-park Bażantarnia. Niestety bażantów tam nie ma ale możemy za to poczuć się jak w górach. Cztery szlaki piesze o różnym stopniu trudności powiodą Was przez malownicze wąwozy, wzgórza i powalone pnie drzew. Piękne są również okolice, ale to już w kolejnym odcinku :)

Katarzyna Wróblewska, pod red. MK

Źródła: T Zubilewicz poleca CUDA POLSKI

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg