Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Sposób na nerwicę - ogródek przydomowy

Mój sposób na nerwicę. Ogródki przydomowe- co najłatwiej hodować i kiedy siać?

Pisaliśmy już o tym dużo – jak ogromne znaczenie ma czas spędzony na łonie natury dla naszego zdrowia psychicznego. Zajęcia fizyczne zawsze zajmują myśli, a odpowiedzialność za posadzone drzewka, kwiaty, roślinki napawa energią i dodaje chęci do życia. Sytuacja w Polsce sprzyja docenianiu kawałeczka ziemi – najpierw pandemia, teraz oszczędności jakie generują przetwory, niezależne od prądu i pysznie zdrowe.

 

 

Jak założyć ogródek? Na sam początek przygody należy ocenić jakość gleby i jej nasłonecznienie aby zapoznać się z możliwościami ziemi do plantacji. Do uprawy roślin jadalnych gleba nie może być zbyt piaszczysta ani zbyt gliniasta. Sami możemy poprawić jakość ziemi, mieszając ją z kompostem. Do warzyw i owoców o dużych wymaganiach glebowych możemy zaliczyć: pomidor, cukinia, papryka, szparagi, bakłażan. Do średnich wymaganiach glebowych zaliczamy: sałatę, kalarepa, szpinak, cebula, marchewka, roszpunkę.

Do niskich wymagań zaliczamy: groszek, czosnek, fasola, zioła, rzodkiewka Aby poprawić jakość plonów można wprowadzić płodozmian czyli zmianę co roku miejsca siewu pozostawiając jeden kawałek ziemi wolny co przyczynia się do lepszego rozwoju roślin. Ostatnie doświadczenia pokazują, że wcale nie trzeba przekopywać ogródka, by doczekać bujnych plonów. Ważne, by stosować wszelkiego rodzaju nawozy wspomagające rozwój roślin.

Najprostsze do uprawy z owoców są: truskawki, poziomki czy maliny.  Są również dekoracyjne. Można je hodować w donicach, bądź na specjalnych półkach kaskadowych. Mieszając je z ziołami, zwłaszcza miętą i bazylią. Jeśli nie czujemy się pewnie do wysiewu nasion zawsze możemy skorzystać z gotowych sadzonek. Po zmianach klimatu możliwe do uprawy są również borówki, które doskonale wspierają wzrok i nadają do wielu przetworów.

Najlepszym ogólnym okresem do siewu nasion jest kwiecień i początek maja. Potrafi to być zróżnicowane ze względu na rodzaj nasion lecz wszystkie informacje powinny znajdować się na opakowaniu nasion. Np. ogórki, cukinię powinno się siać w maju, kalarepę- przełom maja i czerwca, warzywa strączkowe powinno się już siać na przełomie marca i kwietnia. Kwiecień i maj to główne miesiące do początkowych prac w ogródkach i to wtedy powinniśmy się skupić by większość naszych nasion i sadzonek znalazła się w ziemi, by teraz cieszyć oko i podniebienie.

DD, pod red. MK

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg