Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Tak dla przyszłości czyli 100 lat to za mało

Ile żyją obecnie ludzie i jak to będzie wyglądało w przyszłości?

Według badania GUS, u mężczyzn trwanie życia wynosi przeciętnie 72,9 roku a dla kobiet 80,7 roku. Dla mężczyzn żyjących w miastach o 0,8 roku życie jest dłuższe niż dla mężczyzn zamieszkujących na wsi. Przeciętne trwanie życia kobiet jest wyższe niż dla mężczyzn i niekiedy przewyższa ogół kraju. Okazuje się, że do 60tego roku życia więcej jest mężczyzn jak kobiet. Po tym wieku sytuacja zmienia się diametralnie. Ryzyko śmierci co dziewięć lat zwiększa się dwukrotnie.

Według naukowców zespołu Davisona kluczowy jest wiek 108 lat – po przekroczeniu tej granicy prawdopodobieństwo przeżycia kolejnego roku wynosi 50%. Najdłużej zarejestrowana osoba żyła 122 lata (Francuzka Jeanne Calment, zmarła w 1997 roku), ostatnie badania wskazują jednak, że dłuższe życie jest możliwe, choć szansa, że dożyje się 130 lat wynosi jeden do miliona. Z roku na rok dane na temat trwania życia ulegają zmianie na lepsze. W 17 wieku ludzie żyli nieco ponad 30 lat, w 19 wieku niecałe 40!

Dane statystyczne nie są optymistyczne dla Polski – wciąż zajmujemy dalekie miejsce, bo 54. I oczywiście nie pomógł COVID. Pozostałymi czynnikami, które wpływają na jego długość są: dochód i nierówności dochodowe, poziom ubóstwa i dostęp do nowoczesnej medycyny. Najdłużej żyją ludzie w Monako (85,63), San Marino (82,69) i Japonii (81,40). Szczególnym miejscem jest Okinawa, na której mieszka ponad 400 stulatków (dane z 2019 roku). Najkrócej w Mołdawii (71,5), Rosji (71,9) i Ukrainie (72,5).

Przy tak intensywnym rozwoju medycyny w porównaniu do poprzednich lat życie człowieka wydłuża się. Ludzie mają coraz lepszy dostęp do środków higieny i są uświadamiani jak dbać o zdrowie i je pielęgnować by móc żyć i cieszyć się życiem jak najdłużej. Najważniejszy jest system immunologiczny. Jeśli dotrzemy do punktu, w którym odporność jest zerowa, nawet najdelikatniejsza choroba spowoduje śmierć. Nawet jeśli będziemy leczyć wszystkie choroby związane z wiekiem, nadal możemy umrzeć na coś co w nas tyka – stąd nacisk na profilaktykę i regularne „skanowanie” ciała.

Z coraz szybszym i lepszym postępem możemy się spodziewać że życie z każdym rokiem u ludzi będzie się nieznacznie wydłużało. Trudno zakładać, że będzie tylko szczęśliwe, a w ciągu 100 lat życia nie pojawią się momenty trudne jak obecnie. Warto je przetrwać i nie tracić nadziei oraz optymizmu. Czym jest rok, czy nawet 7 chudych lat życia, versus to co przed nami.

DD, pod red. MK

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg