Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Polska bezgotówkowa

To, co w życiu najważniejsze jest za darmo

Bliskość. Zrozumienie. Współdzielony czas. Wspomnienia. Podróże wokoło komina. Najważniejsze, by wybierać miejsca, które pomagają nam odzyskać równowagę i spokój ducha, a zabierając na wyprawę wnuków uczymy ich historii, która wciąż wpisuje się w teraźniejszość.

 

Chciałabym zapoznać i przybliżyć Państwu miasto zakochanych czyli Chełmno, z którego rozciąga się najpiękniejszy widok na Świecie - na miasto z nietypowym Zamkiem Krzyżackim również z stamtąd warto odwiedzić Chełmżę, Radzyń Chełmiński no i Toruń jadąc na południe albo jadąc na północ miasto Gniew.

Chełmno leży na wysokiej skarpie wiślanej otoczone gotyckimi murami obronnymi z 17 basztami i Bramą Grudziądzką. Jest to jedno z najlepiej zachowanych zabytkowych miast polskich. Na rynku pośrodku stoi przepiękny nieduży późnorenesansowy ratusz z Muzeum Ziemi Chełmińskiej po rogach znajdują się gotyckie kościoły. Przy murach ścielą się dywany cudownie obsadzone kolorowymi kwiatami, jest również romantyczna ławeczka dla zakochanych na której warto zrobić sob

ie pamiątkowe zdjęcie, a dla spragnionych i chorych bije źródełko wody leczniczej z którego można się napić pamiętając o zabraniu kubka lub korzystając z własnych rąk. To urokliwe miasteczko jak gdyby zatrzymało się w czasie można tu naprawdę odetchnąć i zapomnieć o pędzie życia. A gdy trafi upalny dzień to zapraszam nad jezioro Chełmżyńskie oddalone ok 15 km od Chełmna czyli do Chełmży. Można tam nie tylko się wykąpać, popływać kajakiem i dobrze zjeść ale i zwiedzić gotycką Katedrę Św. Trójcy, zachowane pięknie kamienice i fragment Synagogi.

W Radzyniu Chełmińskim niezapomniane widoki krajobrazowe oraz fragmenty Zamku Krzyżackiego, który odgrywał przed wybudowaniem Zamku w Malborku znaczącą rolę w administracji państwa krzyżackiego.

Warto zwiedzić również Toruń, który może być świetną bazą wypadową do wspomnianych wyżej miejsc. To miasto gotyku, Kopernika i piernika. Zabytkowe Stare miasto skupia ratusz, gotyckie kościoły, drugi co do wielkości dzwon Tuba Dej, ruiny Zamku Krzyżackiego, zabytkowe kamienice w tym zachowany dom Kopernika i znaną w całej Polsce Krzywą Wieżę. Warto odwiedzić Muzeum Piernika w którym własnoręcznie wykonamy dla siebie z ciasta piernikowego – piernik oraz zwiedzimy, poznamy historię powstania i sławy toruńskiej katarzynki. W Toruniu polecam zostać na noc bo wieczorna podświetlona panorama miasta odbijająca się w nurcie królowej polskich rzek Wiśle robi wrażenie.

Opracowała Katarzyna Wróblewska

Inspiracja: T. Zubilewicz poleca CUDA POLSKI

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg