Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Po czym poznać dobrego psychologa?

Po czym poznać dobrego psychologa?

Zawód psychologa to jeden z kilku najważniejszych obecnie zawodów na rynku polskim. Coraz istotniejsze staje się odróżnienie co oznacza dobry gabinet, pomocna terapia, odpowiedzialny specjalista. Problem może zostać źle zdiagnozowany na początku, a to ma wpływ na dalsze postępowanie i tryb leczenia.

 

Ostatnie przypadki, kiedy u dziecka rozpoznano upośledzenie umysłowe i otrzymało ono skierowane do szkoły specjalnej, albo ocena biegłych, którzy stwierdzili niezdolność ojca do opieki nad dzieckiem, a potem matka popełniła samobójstwo wcześniej zabijając synka, pokazują, że poprzez brak weryfikacji, możemy wyrządzić wielką krzywdę. Upośledzenie rozpoznaje się na podstawie badań psychologicznych, testu inteligencji. Akurat w dniu badania dziecko źle się czuło, było zdenerwowane, wylęknione. Zabrakło osoby kompetentnej, która zauważyłaby, że dziecko jest o wiele zdolniejsze, a jego iloraz inteligencji o wiele wyższy niż to wyszło w badaniu testowym. Podobnie w opinii Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych, aż roiło się od banalnych stwierdzeń, stereotypów, jednostronnych analiz, subiektywizmu, dyskredytującego ojca, a gloryfikującego matkę dziecka. Zdecydowanie nie powinno tak być, skoro te opinie rzutują na całe życie.

Zawód psychologa jest coraz częściej wybierany przez młodych ludzi, bo sami mają problemy i szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, choć żadne dane nie potwierdzają informacji, jakoby odsetek osób mających problemy psychiczne był wyższy pośród studentów psychologii, porównując studentów na innych kierunkach. Jak sprawdzić czy dany gabinet jest wartościowy? Kilka wskazówek - profilaktycznych

Psycholog zajmuje się między innymi zaburzeniami emocjonalnymi i psychologicznymi. To człowiek o wysokim poziomie empatii, lubiący innych, ciekawy świata, otwarty, chcący pomagać potrzebującym. Nie jest to zawód łatwy, jednak niezwykle interesujący i przede wszystkim dający ogromną satysfakcję.

Głównym zadaniem psychologa jest doradzanie pacjentom i prowadzenie terapii, której celem jest pomoc podopiecznym w poradzeniu sobie z własnymi problemami. Po czym możemy poznać dobrego psychologa ? Takiego, który będzie odpowiednią osobą, która pomoże nam rozwiązać nasze trudności co pozwoli nam poczuć się lepiej ? Dobry psycholog to przede wszystkim osoba empatyczna i potrafiąca tą empatię wyrazić. To człowiek mający otwarty umysł i chęci, by zrozumieć problemy oraz potrzeby pacjenta, co wyraża się umiejętnością postawienia się w sytuacji drugiej strony, akceptacją tego jaką osobą jest pacjent i nie ocenianie go.

Ważną cechą dobrego psychologa jest umiejętność zbudowania zaufania z osobą, która się do niego zgłasza. Psycholog powinien umieć słuchać i nie ujawniać swoich uprzedzeń ani stereotypowego myślenia. Istotną cechą jest jego wiarygodność. Co oznacza, że powinien wytłumaczyć w sposób zrozumiały dla pacjenta jego źródło problemów, z którymi musi się zmierzyć, a także dostosować metody pracy do oczekiwań osoby będącej pod jego opieką.

Istotna jest również umiejętność wzbudzania w podopiecznym nadziei na zmianę, spokój wewnętrzny i opanowanie. Psycholog zawsze musi pamiętać, aby nie poddać się emocjom swojego pacjenta, jednak nie może on też być na nie zupełnie obojętny, taka postawa może doprowadzić do powstanie tzw. „muru” między terapeutą a pacjentem. Do każdego przypadku terapeuta powinien podchodzić w sposób indywidualny i wypracować tzw. „złoty środek” w terapii.

Wiedza teoretyczna jest niezbędna w pracy, jednak najważniejsza jest umiejętność zastosowania jej w praktyce. O byciu dobrym psychologiem nie świadczą tylko i wyłącznie kwalifikacje, ukończone szkoły czy kursy. Od dobrego psychologa możemy oczekiwać rozmowy, uważnego wysłuchania, uśmiechu, pełnej dyskrecji oraz szacunku.

Pomimo tego, że nie ma aktualnych rejestrów psychologów i nie ma takiego czegoś jak prawo wykonywania zawodu psychologa, dla stworzenia atmosfery wzajemnego zaufania, do której dążą psychologowie, mamy prawo oczekiwać:

aktualnych dokumentów potwierdzających umiejętności i wiedzę psychologa oraz doświadczenie w pracy np. ze starszymi czy dziećmi;

weryfikacji opinii o danym specjaliście;

zakontraktowania terapii – określenia zasad, terminów, celów,

dokumentów podsumowujących poszczególne etapy do wglądu przez innego psychologa),

ustalenia metodyki pracy;

wtedy terapia staje się transparentna dla każdej ze stron.

Sami specjaliści powinni również zadbać o swoje zdrowie, kondycję psychiczną, odpoczynek, higienę pracy oraz regularnie korzystać z weryfikacji superwizji - pomocy drugiego psychologa w celu weryfikacji swojego stanu równowagi, sposobów pracy, etc.

Wybierając dla siebie psychologa pamiętajmy abyśmy czuli się przy takiej osobie komfortowo, swobodnie a przede wszystkim abyśmy po wizycie u niego, otrzymali należytą i potrzebną nam pomoc.

red.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg