Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Honorowy smartfon

Kołysanka zamiast smartfona ♥

55% Polaków korzysta ze smartfona na 30 minut przed zaśnięciem, a w grupie wiekowej 25-34 lat odsetek ten wynosi blisko 77%, wynika z „Badania HONOR 90. Co Polacy wiedzą o ochronie oczu podczas korzystania ze smartfona?", zrealizowanego przez producenta nowych telefonów. To jak z paleniem papierosów – musisz palić, pal, ale z głową. We wszystkim trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek.

 

Blisko połowa użytkowników nie zdaje sobie sprawy, jak telefon może wpłynąć na ich wzrok, emocje, temperaturę mózgu, czy jak może wpływać na jakość ich snu, głównie poprzez niebieskie światło emitowane przez urządzenie, które pobudza nas do działania, a nie kołysze do zaśnięcia. Podane w nadmiernej ilości przed spaniem może zablokować wydzielanie melatoniny. „Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może być przyczyną zmęczenia, uczucia suchości, przedwczesnego starzenia się oczu i poważnych problemów, jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma i ślepota spowodowana uszkodzeniem siatkówki oka”– komentuje jeden ze specjalistów biorących udział w badaniu, optometrystka Martyna Zep.

Im młodsi jesteśmy, tym więcej czasu spędzamy przed ekranem smartfona.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele czasu zabiera nam telefon i jak ważną są częścią naszego życia dopóki nie włączymy informacji o łącznej liczbie minut spędzonej przed ekranem – podsumowania są często szokująco wysokie. Nie mamy również świadomości problemu, gdyż nie badamy wzroku regularnie, co najmniej raz do roku.

W ramach wspomnianego badania ankietowani odpowiedzieli na pytania związane z tym, ile czasu średnio spędzają dziennie przed ekranem smartfona, a także jaki jest ich stan wiedzy na temat ochrony oczu w trakcie korzystania z urządzeń mobilnych.

Wyniki:

• ¼ Polaków korzysta ze smartfonów średnio od 1 do 2 godzin dziennie, co jest najpopularniejszą odpowiedzią;

• używanie urządzeń mobilnych powyżej 4 godzin każdego dnia w grupie ogólnej wskazało 16% badanych;

• w grupie wiekowej 18-24 lata, najwyższą wartość wybrało ponad 41% ankietowanych;

• 55% badanych wskazało, że korzysta ze smartfona na minimum 30 minut przed zaśnięciem, zwiększając swoją ekspozycję na światło niebieskie;

• w grupie wiekowej 25-34 lat odsetek ten wynosi blisko 77%.

Zdrowe nawyki można zaobserwować wśród osób powyżej 55. roku życia, gdzie ponad 65% deklaruje, że odkłada urządzenie mobilne na więcej niż 30 minut przed zaśnięciem.

Jak Polacy chronią oczy w trakcie korzystania ze smartfona?

Niemal połowa Polaków, a dokładnie 47% nie zna pojęcia światła niebieskiego, czyli światła występującego naturalnie w świetle widzialnym, emitowanego również przez ekrany i światło LED-owe i jego wpływu na jakość snu. Nie dziwi również stan wiedzy polskich użytkowników na temat funkcji oferowanych przez ich smartfony w kontekście ochrony oczu nie jest najlepszy – aż 41% ankietowanych nie wie, czy ich urządzenie mobilne posiada jakiekolwiek udogodnienia w tym zakresie.

Robienie przerw jest najpopularniejszym sposobem dbania o oczy w trakcie korzystania ze smartfona – deklaruje je 36% badanych. Im młodsi ankietowani, tym częściej korzystają z takich rozwiązań, jak tryb ochrony oczu, 40% w grupie wiekowej 18-24 lata, czy tryb nocny w urządzeniu, 45% odpowiedzi wśród najmłodszych badanych.

„Stosowanie przerw w myśl zasady 20/20/20 – co 20 minut na 20 sekund, należy spojrzeć na coś oddalonego min. 6 m. (20 stóp) – czy spędzanie wolnego czasu na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu pozwoli naszym oczom się rozluźnić, ale istotne są też inne aspekty" – powiedziała Martyna Zep.

Światło niebieskie i PWM - ważne, ale często obce pojęcia.

86% Polaków nie słyszało o zjawisku PWM (pulse width modulation, inaczej częstotliwości modulacji), czyli technologii wykorzystywanej przy zmniejszaniu jasności ekranów, np. w smartfonach, polegającej na niezauważalnym dla ludzkiego oka włączaniu i wyłączaniu ekranu, dzięki czemu użytkownik ma wrażenie, że ekran świeci z mniejszą intensywnością, bez pogorszenia jakości wyświetlanych kolorów.

„Pojawiające się w trakcie wyłączania i włączania ekranu czarne pasy, dla obserwatora są pozornie niezauważalne gołym okiem. W rzeczywistości nasze oko widzi je dobrze, a źrenica rozszerza się i kurczy, reagując na zmianę jasności spowodowaną ruchem tych pasm. Użytkownik może odczuć zmęczony wzrok lub nawet mieć ból głowy po dłuższym patrzeniu na ekran”– dodała Martyna Zep.

Smartfony tworzone z troską o oczy użytkowników.

Wielu producentów telefonów coraz poważniej podchodzi do tematu zdrowia użytkowników.

Wyróżnia się marka HONOR, której HONOR 90 uzyskał certyfikat TÜV Rheinland Flicker Free, potwierdzający brak migotania w trakcie ściemniania ekranu. Wyświetlacz obsługuje najwyższą w branży częstotliwość modulacji PWM – 3840 Hz, skutecznie zmniejszając obciążenie oczu użytkowników przy niskich ustawieniach jasności. Aby zminimalizować zmęczenie wzroku, wyświetlacz wyposażono również w symulującą naturalne oświetlenie funkcję dynamicznego zmniejszania jasności (Dynamic Dimming) oraz technologię HONOR Circadian Night Display, która filtruje niebieskie światło, wspomagając naturalne wydzielanie się melatoniny w celu poprawy jakości snu użytkownika. Dodatkowe informacje o marce oraz o urządzeniach HONOR znajdują się na stronie: hihonor.com.

https://www.hihonor.com/pl/

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg