Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Eden - czyli jak trafić do raju

SMART ja czyli jak technologia uczy nas szacunku do przeszłości :)

Polecamy ciekawą aplikację, która przekonuje, że nie tylko grzyby w lesie nadają się do jedzenia ♥

Nazywa się ładnie, zapamiętywalnie - EDEN. I jak sam termin wskazuje przenosi nas do początku, kiedy wszystkiego było pod dostatkiem i ze wszystkiego mogliśmy korzystać. Współtworzą ją ludzie, dla których współodpowiedzialność za naturę jest ważna. Nowoczesna Baza wiedzy dla miłośników przetworów i nie tylko :) Sprawdź najlepsze kąski w swojej okolicy :)

 

 

Polskie puszcze i zagajniki pełne są przeróżnych owoców, roślin i ziół, które można zbierać.

Jakie są te rośliny? Czy warto ich szukać? Jak je znaleźć? O tym opowiada Marcin Jastrzębski, współtwórca darmowej aplikacji mobilnej Eden, w której użytkownicy mogą lokalnie zaznaczyć na mapie jadalne rośliny, zioła, grzyby, a także źródła wody, do których mogą się również nawigować.

– W polskich lasach można znaleźć dużo więcej owoców, ziół i roślin jadalnych, niż tylko jagody i grzyby. Badania pokazują, że dzikie rośliny mają nawet kilkanaście razy więcej wartości odżywczych, niż ich sklepowe odpowiedniki. Co więcej, zrywając takie jabłko mamy pewność, że jest ono w pełni naturalne – nie urosło dzięki nawożeniu gleby sztucznymi nawozami i nie przebyło setek kilometrów, by do nas dotrzeć. Dziko rosnące jabłonie czy maliny przetrwały susze, powodzie i choroby – to są gatunki wykształcone i uodpornione, które dały sobie radę w środowisku naturalnym. To sam tyczy się dziko rosnących ziół – mówi Marcin Jastrzębski, współtwórca darmowej aplikacji mobilnej Eden.

Jest mnóstwo miejsc, w których rosną drzewa orzechowe, jabłonie czy szczaw. Niestety wiele osób boi się zrywać owoce i zioła w miastach. Jedną z przeszkód jest wstyd - wolimy iść do sklepu i zapłacić za owoce, niż wziąć plecak i zerwać je z drzewa. Kolejną przeszkodą jest obawa przed zanieczyszczeniami: „Owoce z miasta? Przecież tutaj jeżdżą samochody, są metale ciężkie, no to jest na pewno niezdrowe!”.

– Rośliny, które możemy znaleźć w mieście są równie zdrowe jak te z lasu czy łąki. Badania przeprowadzone w kilkunastu dużych miastach w Stanach, pokazują, że owoce nie gromadzą zanieczyszczeń i wystarczy opłukanie ich wodą i są znacznie czystsze, a normy zanieczyszczeń są niższe, niż normy w wodzie pitnej, czyli to są czyste rośliny. Oczywiście, nie musimy zbierać tych przy głównej, najruchliwszej drodze w Warszawie, w Krakowie, czy we Wrocławiu. Wystarczy odejść kilkaset metrów - jest mnóstwo parków, terenów zielonych w mieście i wokół miast – zaznacza ekspert.

Aplikacja mobilna Eden jest interaktywną mapą dzikich, jadalnych roślin, dostępną za darmo, publicznie dla ludzi na całym świecie. Jej główną funkcjonalnością jest możliwość oznaczenia lub nawigowania się między innymi do dzikich jabłoni, orzechów, malin czy źródeł czystej wody. Użytkownicy aplikacji wprowadzili już 14 tysięcy miejsc, w których możemy natrafić na naturalne zasoby. Eden to jednak coś więcej niż tylko mapa dziko rosnących roślin.

– Pracując nad aplikacją zauważyliśmy, że wielu Polaków nie zrywa dziko rosnących owoców i ziół, bo po prostu nie umie ich rozpoznać. Dlatego właśnie do Edenu dodaliśmy Bazę Wiedzy, która ułatwia zidentyfikowanie popularnych ziół i roślin jadalnych, a dodatkowo edukuje o ich właściwościach zdrowotnych i pokazuje możliwości ich wykorzystania – mówi Marcin Jastrzębski. – Eden nie jest kolejną aplikacją, którą scrollujemy w domu, zabijając czas. To rozwiązanie wykorzystujące nowe technologie, aby przybliżyć ludzi do natury i jej zasobów. Dodatkowo, poszukiwanie dzikich roślin aktywizuje użytkowników i stanowi świetny pretekst do aktywności na świeżym powietrzu – dodaje.

Eden – darmowa aplikacja mobilna, w której użytkownicy mogą lokalnie zaznaczyć na mapie jadalne rośliny, zioła, grzyby, a także źródła wody oraz nawigować się do nich. Misją Eden jest edukacja społeczności, a celem umożliwienie ludziom powrotu do swoich korzeni, pokazania ścieżki do zdrowej żywności, oraz budowanie lokalnych społeczności, które dzielą szacunek dla natury i pragnienie ponownego połączenia się z nią. Eden jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na dostęp do prawdziwej, zdrowej i sezonowej żywności, która w naturze jest darmowa, a dziś – bardzo cenna. Jej założycielami są Marcin Jastrzębski oraz Marcin Jerominek.

Więcej informacji o aplikacji na stronie: https://oureden.app/pl/strona-glowna/

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg