Warto pomagać!
Projekt Pomocy Humanitarnej Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Projekt Pomocy Humanitarnej, Medici Homini (Lekarze Ludziom), powstał w maju 2011 roku przy Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Działalność humanitarna ma ogromny wpływ nie tylko dla tych, co pomoc otrzymują, ale także dla tych, co ją dają. My, jako studenci zaawansowanych lat klinicznych mamy już dość dużą wiedzą medyczną oraz posiadamy sporo potencjału i zapału, który jest troszkę ograniczony przez codzienny i uciążliwy tok studiów. Wydaję się, że choć przez parę miesięcy w roku moglibyśmy go wykorzystać, np. przez wolontariaty medyczne. W krajach rozwijających się medyczna wiedza nawet studenta medycyny jest ogromnym luksusem dla wielu ludzi. Dodatkowo młodzi lekarze mają możliwość doświadczenia trochę innej medycyny, pozbawionej zdobyczy cywilizacji, tam pozostaje tylko "mędrca szkiełko i oko" – mówi Kasia Gieryn z Medici Homini.
Studenci i młodzi absolwenci kierunku lekarskiego CM UMK, wspierani przez władze Uczelni, postanowili połączyć siły i nieść pomoc w krajach rozwijających się. Szczególną uwagę skupili właśnie na pomocy medycznej.
- Czy można liczyć na bezinteresowną pomoc? My tego doświadczamy. Są osoby, które chcą nam pomóc, tak po prostu, nie dostając niczego w zamian. Dzielą oni z nami ideę pomocy humanitarnej i tak jak my, wierzą w istotę naszego projektu – przekonuje Kasia Gieryn.
Głównym celem Projektu jest przygotowywanie i wysyłanie wolontariuszy do placówek medycznych w krajach najbardziej potrzebujących, wyposażanie odwiedzanych placówek w sprzęt medyczny wielokrotnego i jednorazowego użytku, prowadzenie w Polsce kampanii społecznych dotyczących wolontariatu, problemów krajów rozwijających się, a także propagowanie profilaktyki zdrowotnej i przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym. Istotą Projektu jest praca wolontariuszy oraz hojność ofiarodawców.
Nad prawidłowym funkcjonowaniem Projektu kontrolę sprawuje powołana Rada Programowa, w skład której wchodzą, m.in. prof. dr hab. Arkadiusz Jawień – Pełnomocnik Rektora UMK ds. studiów anglojęzycznych na Kierunku Lekarskim, lek. Marek Rogowski – Członek Okręgowej Rady Lekarskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Bydgoszczy, dr Iwona Sadowska-Krawczenko – Adiunkt w Zakładzie Pielęgniarstwa Pediatrycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK oraz ojciec dr Marek Walkusz – Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy.
Tak dla zdrowia głęboko popiera tę inicjatywę. Zachęcamy do czynnego uczestniczenia w rozwoju projektu. Wiemy, jak ważne i trudne jest niesienie pomocy. Wiemy też, ile satysfakcji to przynosi.
Otwórzmy nasze serca dla innych. Razem możemy więcej.