Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Słoneczne ABC Malucha

SŁONECZNE ABC MALUCHA


Przed nami długo oczekiwany czas wakacji i urlopów. Jedni z nas wybierają się z rodziną na wycieczkę góry inni zdecydowali się na zwiedzanie Rzymu czy Paryża a jeszcze inni będą plażować na Helu. Większość z nas wybrała takie miejsca w których będzie mogła korzystać z dobroczynnego wpływu słońca i jego ciepła. Jako, że nasza strefa klimatyczna nie należy do szczególnie przyjemnych, a pogodne dni w roku możemy zliczyć na palcach, dlatego w ciągu lata wystawiamy buzię na słońce, licząc, że pozostawi na niej piękny brązowy odcień. Musimy jednak pamiętać, że nasza skóra przyzwyczajona jest do promieni słonecznych, natomiast skóra naszego malucha nie posiada jeszcze wystarczająco dużo melaniny, która ochroni go przed szkodliwym działaniem promieni UV.



Jak sprawić aby nasza pociecha wróciła szczęśliwa z wakacyjnego wypoczynku?


Pamiętajmy o kilku zasadach zdrowego opalania.

1.Im mniejszy maluszek, tym mniej słońca.


Do 1 roku życia, twoje dziecko nie powinno być wystawiane na działanie promieni słonecznych długotrwale. Skóra niemowlaka jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa. Ma również za mało ochronnego barwnika - melaniny. Nie jest w stanie samodzielnie obronić się przed dłuższym działaniem promieni słonecznych, może więc ulegać zaczerwienieniu i poparzeniu. Nie pomogą również kremy z wysokim filtrem, więc opalanie niemowlaków jest zabronione.
Możesz jednak spacerować z maluszkiem w słoneczne dni, chodząc z nim w cieniu i nie dłużej niż kilkanaście minut. Krótkotrwałe wystawianie dziecka na słońce pobudza w organizmie tworzenie witaminy D wpływającej na rozwój układu kostnego.
Pamiętaj więc, że niewielkie dawki słonecznego ciepła nie zaszkodzą dziecku a nawet wpłyną korzystanie na jego rozwój.

2.Kontroluj czas przebywania na słońcu

 

Dzieci powyżej 1 roku życia, mogą korzystać z uroków słońca lecz pod specjalnym nadzorem i jedynie w odpowiednich do tego godzinach. Unikaj przebywania na plaży pomiędzy i otwartym słońcu 11 a 15, ponieważ słońce w tym czasie najsilniej oddziałuje na skórę powodując poparzenia i zmiany skórne.


Pamiętaj: naukowcy dowiedli, że jeśli dziecko w okresie do 3 roku życia uległo poparzeniu chociażby jeden raz, szansa na powstanie raka skóry w przyszłości jest 6 razy większa niż u dzieci, które nie uległy poparzeniu.


3.Używaj kosmetyków


Absolutnie niedozwolone jest wypuszczenie maluszka na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Koniecznie stosuj specjalne preparaty dostosowane do skóry dziecka. Najlepszego wyboru pomoże Ci dokonać farmaceuta w aptece. Jeśli posiadasz kosmetyk, który pozostał Ci z ostatnich wakacji obowiązkowo sprawdź datę ważności zaleca się jednak aby zainwestować w nowy preparat chroniący skórę dziecka, ponieważ kosmetyki otwierane i używane kilkanaście miesięcy wcześniej tracą swoje właściwości ochronne.
Zastosowanie kremu ochronnego raz dziennie nie wystarczy Twojemu maluszkowi. Aby prawidłowo chronić jego delikatną skórę, musisz smarować ją co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie zwłaszcza po wytarciu skóry ręcznikiem.
Stosuj kremy ochronne nawet, wtedy gdy niebo jest zachmurzone lub gdy leżycie w cieniu. Promienie UV przenikają przez chmury i doskonale odbijają się od wody.


4.Pamiętaj o chustce

Chroń główkę swojego dziecka. Nałóż mu chustkę, kapelusik, czapeczkę, które osłabi bezpośrednie oddziaływanie promieni na głowę. Jeśli o tym zapomnisz, twoje dziecko może doznać nawet udaru mózgu.


5.Podaruj dziecku okulary


Maluszek ucieszy się z wakacyjnego prezentu, ty natomiast będziesz miała pewność, że jego oczy są dobrze chronione. Pamiętaj, że nie wystarczą plastikowe okulary kupione w supermarkecie czy na nadmorskiej promenadzie. Posiadają one jedynie ciemne szkiełko, które jeszcze bardziej naraża dziecko na promienie UV, ponieważ rozszerzone źrenice pod wpływem ciemnego szkła pochłaniają większe ilości szkodliwego promieniowania. Pediatrzy radzą aby kupować okulary przeciwsłoneczne u okulisty lub optyka mamy wówczas większą pewność, iż kupimy okulary z atestem UV.

6.Nałóż bawełnianą koszulkę


Jeśli dziecko buduje z tatą zamki z piasku, jego plecy wystawione są bezpośrednio na słońce. Nałóż maluszkowi bawełnianą koszulkę na ramionka, która ochroni go przed poparzeniem.


7.Po zabawie


Po zejściu z plaży pamiętaj, aby obmyć ciało malucha z piasku, zabrudzeń, resztek kremu przeciwsłonecznego i słonej morskiej wody. Posmaruj dziecko preparatem do pielęgnacji. Może to być balsam, śmietanka, oliwka. Szczególnie dobrze działają preparaty zawierające aloes, który nawilża i koi podrażnienia.

Pamiętaj, że niektóre dzieci mogą być uczulone na promienie słoneczne. Objawia się ono wysypką w postaci czerwonych plamek lub swędzącej pokrzywki. Szczególnie uczulająco działają promienie słoneczne w połączeniu z niektórymi lekami (antybiotyki, leki uspokajające (hydroxyzyna), środkami ziołowymi zawierającymi dziurawiec, pasternak.

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg