Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Wywiad z Mamą Julii

 

Po ferworze mistrzowskich rozgrywek w piłce siatkowej, wracamy do naszego cyklu wywiadów z aktywnymi rodzicami aktywnych maluchów. Publikujemy wywiad z mamą Julii Małek, jednej z bohaterek naszego wakacyjnego plebiscytu.

I jeszcze tylko jedna mała uwaga odnośnie Piotra Gruszki. Karierę siatkarską rozpoczął w wieku 6 lat! Nasze maluchy są naprawdę na dobrej drodze do sportowego sukcesu. Szczególnie, gdy mają do tego takie wsparcie ze strony rodziców, jak Julka. Zapraszam do pouczającej lektury.


Co to znaczy być mamą Aktywnego Malucha? Jakie obowiązki na Was spoczywają?

- Być rodzicem Aktywnego Malucha to przede wszystkim zachęcać, uczyć i dawać dobry przykład.

Jak kształtować aktywny i zdrowy styl życia dziecka, uczyć go zdrowych nawyków (sportowych, żywieniowych) już od najmłodszych lat? Jak sprawić, aby zamiast chipsów, batoników sięgał po zdrowe przegryzki? Jak ważna jest rola rodziców w kształtowaniu aktywnych i zdrowych nawyków dziecka?

- Jak najpóźniej wprowadzać cukier i sól do diety dziecka. Zawsze na widoku trzymać owoce, warzywa i niegazowaną wodę i co najważniejsze, samemu zamiast po chipsy, sięgać po np. pestki słonecznika. Małe dzieci we wszystkim naśladują swoich rodziców, w tym również ich nawyki sportowe i żywieniowe.

Jak zachęcać dziecko do aktywności fizycznej i uprawiania sportów?

- Ćwiczyć razem z nim, zabierać na wycieczki rowerowe i do klubu fitness, zaprzyjaźnić się z innymi dziećmi lubiącymi gry sportowe.

Który z rodziców ma większy wpływ na rozbudzanie sportowych pasji i ambicji dziecka?

- Ten, który sam aktywnie ćwiczy i większą wagę przywiązuje do aktywności fizycznej.

Czy nasze szkoły, przedszkola stwarzają możliwości do aktywnego uprawiania sportu przez dzieci? Czy zapewniają ku temu odpowiednie warunki? Jak ocenia Pani rolę nauczyciela WF-u w kształtowaniu aktywnego stylu życia wśród najmłodszych oraz rozbudzania w nich pasji do aktywnego uprawiania sportu?

- Tak. Prawie w każdym przedszkolu są zajęcia z rytmiki, gimnastyki korekcyjnej, a w większych miejscowościach basen. Niestety, w większości są one płatne. Córka dopiero rozpoczyna swoją szkolną karierę, więc trudno mi się wypowiadać na temat nauczycieli WF-u.

Czy Państwa dziecko trenuje w Klubie Sportowym? Czy chcieliby Państwo, aby rozwijał się w sporcie zawodowym?

- Nie, ale chodziła na zajęcia taneczne do klubu tanecznego (taniec nowoczesny).

Dlaczego Pani / Pana zdaniem ważne jest aktywne uprawianie sportu / aktywny styl życia już od najmłodszych lat?

- Ponieważ później znacznie trudniej jest przekonać dziecko do aktywności fizycznej, zwłaszcza, gdy zacznie całe dnie spędzać przed komputerem.

Jaka powinna być dieta Aktywnego Malucha?

- Zgodna z Piramidą Zdrowego Żywienia.

Czy jesteście Aktywnymi Rodzicami? W jaki sposób najchętniej spędzacie czas wolny? Co znaczy być Aktywną Rodziną?

- Tak. Często jeździmy rowerami, zimą chodzimy na lodowisko i na basen, uwielbiamy piesze wycieczki.

Czy w Waszym mieście istnieje odpowiednia infrastruktura i oferta kulturalna (w obszarze kultury zdrowia), która umożliwia Wam aktywne i zdrowe spędzanie czasu wolnego?

- Tak. Są kluby sportowe, baseny, lodowisko, dużo ścieżek rowerowych i zielonych obszarów do aktywnego wypoczynku. Na każdym osiedlu są nowoczesne i bezpieczne place zabaw. Jest wiele szkół tańca, a także zajęć z japońskich i koreańskich sztuk walki.

Co mówi dziecku mama, gdy zedrze kolana podczas gry w piłkę? Co mówi tata?

- Mama na ogół bardziej martwi się o zdrowie dziecka, aby nie wdało się zakażenie i oczywiście wie gdzie w domu jest woda utleniona. Tata to mistrz w odpowiedziach typu: „Do wesela się zagoi”.


Mama Julii Małek

 

 

Julia Małek

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg