Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Gwiazda Kopernika

"Gdy jesteśmy dziećmi świat jest pełen sekretów, które chcemy odkryć, ale gdy dorastamy zapominamy o nich. Są jednak tacy, którzy nie zapominają i odkrywają rzeczy wielkie. Jednym z nich był Mikołaj Kopernik, który wstrzymał Słońce i poruszył Ziemię".
Zapraszamy dzieci i rodziców na wyjątkowy, wyczekiwany jak pierwsza wigilijna gwiazdka rodzinny film, najnowszą produkcję Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej : "Gwiazdę Mikołaja". Już niebawem pojawi się na ekranach polskich kin zabierając Was w niezapomnianą podróż w głąb siebie, na poszukiwanie zatraconych w codziennym biegu marzeń. Film z pewnością doda odwagi i motywacji do sięgnięcia po swoją własną gwiazdę! Oglądając film w rodzinnym gronie, nie zapomnijcie pomyśleć życzenia. Po obejrzeniu filmu spełni się na pewno!!!

Gdy Mikołaj ma dziesięć lat w jego domu w Toruniu pojawia się niderlandzki astrolog Paul van de Volder i przepowiada mu wielką przyszłość. Chłopiec, by poznać szczegóły, zaczyna interesować się gwiazdami. Kibicuje mu w tym jego ojciec. Po jego śmierci Mikołaj nie załamuje się. Po jakimś czasie rozpoczyna studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. I tu ponownie pojawia się Paul van de Volder. Rozpoczyna się walka o duszę Mikołaja. Z jednej strony jest szarlatan astrolog, z drugiej Wojciech z Brudzewa i inni profesorowie Uniwersytetu Krakowskiego. Młody Mikołaj poznaje tajniki nieba. Astrologia walczy z astronomią. Z wątpliwości i pytań rodzi się odkrycie, odkrycie zrazu niepewne, ale po studiach we Włoszech nie pozostawiające żadnych wątpliwości. Zanim jednak to nastąpi w Rzymie młody Mikołaj po raz ostatni będzie musiał zmierzyć się ze swym antagonistą. Postać znanego na całym świecie astronoma, wielkiego odkrywcy i człowieka, który zmienił nasz sposób patrzenia na nasze miejsce we wszechświecie, jest dla nas znakomitym pretekstem do prezentacji bohatera, który dorastając nie zapomniał o swych dziecięcych marzeniach, bohatera który na początku, jak każdy szukał siły u innych, a dorastając odkrył własną „moc” i ją mądrze wykorzystał. Wiara i nauka. Cuda i rzeczywistość. Złudy i marzenia. A wszystko to w epoce, w której astronomia mieszała się z astrologią, w której alchemicy szukali filozoficznego kamienia, w niezwykłej epoce wielkich odkryć i rozkwitającego Renesansu, w Europie bez granic. Historia, która rozpoczyna się od beztroskiego dzieciństwa, ma mocny wątek sensacyjny związany z osobą Paula van de Voldera, wątek melodramatyczny młodzieńczej miłości Mikołaja, wreszcie rys komediowy wynikający z właściwych filmowi rysunkowemu przerysowań postaci i charakterów. Wszystko to nie osłabia wartości poznawczych związanych z wielkim przełomem w astronomii i filozofii, którego dokonał Mikołaj Kopernik.

Kopernik to postać znana na całym świecie. Nie zapomniał o swoich pasjach z dzieciństwa, co często zdarza się współczesnym dorosłym. Pewnie dlatego dokonał w życiu czegoś wielkiego. Szukaliśmy bohatera atrakcyjnego nie tylko dla młodego widza. Chcieliśmy stworzyć film dla całej rodziny.
Andrzej Orzechowski, scenarzysta i reżyser filmu

Scenariusz i reżyseria: Zdzisław Kudła i Andrzej Orzechowski
Kierownik produkcji: Romana Miś
Założenia plastyczne: Janusz Stanny
Konsultanci filmu: Prof. dr hab. Mieczysław Markowski (filozof)
Dr hab. Krzysztof Stopka (historyk)
Jacek Szczepanik (dyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie)
Technika realizacji: animacja 2D z wykorzystaniem elementów 3D.
Czas trwania: 90 min.
Film współfinasowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Produkcja: Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Współproducenci: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, Bank Spółdzielczy w Skoczowie i Kino Świat.


 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg