Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Prostata. Mały gruczoł – duży problem!

Prostata to mały gruczoł wielkości kasztana ulokowany poniżej pęcherza moczowego. Mały, ale ważny. Jego wydzielina wchodzi w skład spermy i umożliwia plemnikom poruszanie. Przez środek gruczołu przebiega cewka moczowa. Większość mężczyzn uświadamia sobie jego istnienie dopiero po 50 roku życia, kiedy gruczoł daje o sobie znać.

 


Z wiekiem organizm mężczyzny produkuje coraz mniej androgenów i gruczoł może zacząć się powiększać. Uciskając na pęcherz zwęża światło cewki moczowej, co powoduje znaczne trudności przy oddawaniu moczu aż do całkowitego jego zatrzymania w skrajnych przypadkach. Przerost stercza pogłębia niecałkowite opróżnianie pęcherza z moczu, co prowadzi do nawracających infekcji pęcherza oraz problemów z pracą nerek.

 

Pierwsze objawy są zazwyczaj lekceważone. Mężczyźni zgłaszają się do lekarza w chwili silnych infekcji i ostrych stanów zapalnych. Problem jest dla nich tematem wstydliwym, niemal tabu. A przecież schorzenie jest powszechne i szybko zdiagnozowane staje się łatwe do opanowania. 40 i 50 rok życia warunkuje konieczność zwracania uwagi na objawy: zmniejszenie strumienia moczu, potrzebę coraz częstszego wstawania w nocy, wyczekiwanie na oddanie moczu, przerywanie czy zatrzymywanie strumienia, uczucie nie całkowitego opróżnienia pęcherza, niemożliwość zatrzymania moczu lub kroplowe wyciekanie moczu. Przy zaobserwowaniu tych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza i poddać kontrolnemu badaniu prostaty. Bardzo krótkie i niebolesne, pozwala wykryć raka prostaty w jego najwcześniejszej formie, która jest wyleczalna.


Co czeka pacjenta u lekarza? Pytanie o ogólny stan zdrowia i przebyte choroby, wystąpienie raka w rodzinie czy innych schorzeń, o czas występowania objawów, o to czy stan się pogarsza i czy objawy są stałe czy okresowe, o wszystkie rodzaje leków, jakie się przyjmuje, także zażywane profilaktycznie, np. witaminy, syropy, nalewki i tabletki ziołowe. Im więcej informacji udzielmy tym lepszych rezultatów leczenia możemy się spodziewać.

Leczenie prostaty sprowadza się najczęściej do leczenia farmakologicznego. Tylko w skrajnych wypadkach lub w przypadku nowotworu przeprowadza się je operacyjnie. Podawane są preparaty, które ułatwiają oddawanie moczu i zmniejszają rozrost gruczołu. To leki z grupy alfa-1-adrenolityków powodujące rozluźnienie mięśni w obrębie pęcherza moczowego, co zwiększa światło cewki moczowej i ułatwia oddanie moczu. Składnikiem aktywnym jest finasteryd.

Na rynku jest również wiele preparatów bez recepty (OTC) wspomagających prawidłowe utrzymanie prostaty.  Każdy preparat zawiera swój unikalny skład, ale ich działanie jest do siebie zbliżone i na przykład:

Palma sabalowa (Saw palmetto) zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie kwas oleinowy), oraz nasycone kwasy tłuszczowe (laurynowy, mirystynowy, palmitynowy) a także fitosterole (β-sitosterol, stigmasterol, cycloartenol, lupeol, lupenon oraz 24-metylo-cycloartenol). Normalizują one funkcje gruczołu krokowego i wykazują korzystne działanie w przypadku powiększenia tego gruczołu.

Olej z pestek dyni zawiera fitosterole (β-sitosterol, skwalen, phytosterinen, citulin, cucurbitin), niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (konieczne do budowy hormonów, ścian komórkowych a także witaminy: E, B1, B2, B6, A, C, D), a także składniki mineralne głównie cynk i selen. Frakcja lipidowa oleju z pestek dyni działa korzystnie na komórki nabłonka gruczołu krokowego oraz gruczołów okołocewkowych.

Cynk,  jako składnik enzymów bierze udział w syntezie białek ustrojowych i kwasów nukleinowych. Odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu prostaty.

Składniki wyciągu z owoców Sabalis serrulata wykazują działanie antyandrogenne. Powodują unieczynnienie 5-alfa reduktazy katalizującej przemianę testosteronu do dihydrotestosteronu oraz hamowanie aktywności aromatazy, biorącej udział w przemianie testosteronu do estrogenu. Preparat posiada także właściwości przeciwwysiękowe i przeciwzapalne. Obniża napięcie mięśni gładkich dróg moczowych, zmniejszając obrzęki, przekrwienie szyi pęcherza moczowego, poprawiając elastyczność tkanki gruczołu krokowego i drożność pęcherza.

Specjaliści są zdania że przerost stercza występuje u 60% wszystkich mężczyzn po sześćdziesiątce, a ponad 95% mężczyzn powyżej 80 roku życia cierpi na związane z nimi dolegliwości. Prostata jest stanem chorobowym związanym z wiekiem – tak samo jak siwe włosy, łysienie, słabnące mięśnie. I warto jak najszybciej nauczyć się z nim żyć.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg