Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Zadbaj z nami o prawidłową postawę Twojego dziecka.

Wady postawy u dzieci to problem nagminny.  W chwili obecnej dotykają nawet co drugiego ucznia. To skutek ciągle galopującej do przodu cywilizacji, postępu technicznego, który doprowadza ostatecznie do przeciążeń kręgosłupów dzieci. Rodzice rzadko kiedy zdają sobie sprawę, że wielokrotne wykonywanie w niewłaściwy sposób codziennych czynności,  źle wpływa na układ kostny oraz mięśniowy  swoich pociech.  Organizm staje się podatny na  boczne skrzywienia kręgosłupa(skolioza),  garbienie, odstawanie łopatek czy płaskostopie.  To tylko jedne z najczęściej powtarzających się wad postawy uczniów. Nieleczone, wpływają niekorzystnie na jakość życia w przyszłości,  dają dolegliwości bólowe oraz stanowią defekt fizyczny wpływający na urodę. Bardzo niebezpieczna jest skolioza, kiedy kręgosłup wygina się przypominając kształtem literę S i plecy tracą symetrię. Nieleczona skolioza to deformacja nie tylko kręgosłupa ale nawet całego układu ruchu. Boczne skrzywienie kręgosłupa pogłębia się nawet wtedy, kiedy organizm już nie rośnie i doprowadza ostatecznie do ucisku zakończeń nerwowych dając bardzo silny ból. Regularna ocena postawy w badaniach przesiewowych to konieczność. Nawet jeżeli dziecko ma prawidłową postawę należy zachować czujność. Pomoże w tym fachowa opinia lekarza ortopedy dotycząca sylwetki ucznia. To najskuteczniejsza z metod aby we właściwym czasie wykryć wadę i szybko rozpocząć korekcję. Tylko ortopeda jest w stanie prawidłowo ocenić postawę dziecka oraz dać właściwe wskazówki do leczenia. Specjalistyczna ocena postawy u dzieci powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Zaniechanie oceny postawy w wieku szkolnym to ogromna nierozwaga ze strony rodziców ponieważ żadna wada nie naprawi się sama a skrzywienie kręgosłupa będzie pogłębiało się wraz ze wzrostem dziecka. Większość nieprawidłowości można zniwelować lub zapobiec ich pogłębianiu poprzez ćwiczenia korekcyjne oraz dbałość aby dziecko miało dużo ruchu i było aktywne fizycznie. Idealną formą modelowania sylwetki jest pływanie, ponieważ wzmacnia wszystkie mięśnie. Należy wyeliminować oczywiście złe nawyki tj. niewłaściwa dieta doprowadzająca do nadwagi, zła pozycja przyjmowana podczas nauki, odrabiania lekcji, snu a także zabawy. Długotrwałe przebywanie w wymuszonej, siedzącej, pochylonej pozycji nie wpływa korzystnie na plecy naszych pociech. Sporym utrudnieniem są także zbytnio obciążone tornistry i plecaki szkolne.

Przypominamy: Fundacja tak dla zdrowia jest organizatorem bezpłatnych przesiewowych badań postawy i wzroku wśród uczniów klas II.
Badanie postawy przeprowadzane jest przez lekarza ortopedę w szkolnym gabinecie pielęgniarskim i polega na rzetelnej, całościowej ocenie postawy dzieci. Do oceny budowy stóp dzieci wykorzystujemy nieinwazyjne urządzenia: podoskop oraz plantokonturograf,  pozwalające ocenić kształt stopy oraz jej funkcji w trakcie obciążania oraz wykryć wady chodu. Urządzenia badawcze udostępnia Fundacji firma Bartek S.A.

Dzieci ze skierowaniem na ćwiczenia korekcyjne otrzymują od Fundacji bezpłatne poradniki ćwiczeń korekcyjnych na płycie CD do samorealizacji pod okiem rodziców w domu. Więcej na temat poradnika oraz przykłady ćwiczeń znajdziecie Państwo na stronie www.takdlazdrowia.pl w dziale Zdrowa Klasa, zakładka Poradnik ćwiczeń.

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg