Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Pierwszy Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą

13 października obchodzić będziemy pierwszy Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą. Z tej okazji w Polsce planowane są wydarzenia edukacyjne podnoszące wiedzę społeczeństwa na temat schorzenia.

W najbliższą niedzielę, 28 września, przedstawiciele Fundacji MITO, prowadzącej od maja 2014 r. kampanię nt. walki z zakrzepicą - „Jak nie być jedną nogą w grobie” - spotkają się z mieszkańcami Warszawy, aby uświadomić ich jak ważna i prosta jest profilaktyka choroby.

Każdego roku w krajach Unii Europejskiej z powodu żylnej choroby zakrzepowo – zatorowej umiera więcej osób niż łącznie z powodu: AIDS, raka piersi, raka prostaty oraz w wyniku wypadków drogowych.[1] Mimo tak alarmujących danych wciąż niewielu z nas zdaje sobie sprawę z konsekwencji nieleczenia schorzenia. Tymczasem zakrzepica może zabić w ciągu kilku sekund!

 

 

Zakrzepica – co to jest?

 

Zakrzepica żył głębokich, czyli jeden z elementów żylnej choroby zatorowo – zakrzepowej to choroba, w wyniku której w żyłach głębokich powstają skrzepliny, które składają się z włóknika i elementów morfotycznych krwi. Skrzepliny, które wypełniają światło naczynia żylnego, najczęściej powstają w  łydkach, udach i miednicy. Z czasem skrzep może się powiększać, zatykając naczynie żyle i uniemożliwiając przepływ krwi. Fragment uformowanej i nieleczonej skrzepliny może oderwać się od ścianek naczyń krwionośnych i wraz z krwią przesunąć się w kierunku serca a następnie do płuc. Jeśli oderwany od miejsca powstania fragment skrzepliny dotrze do płuc, może zatkać tętnicę  lub jej odgałęzienia. Stan ten u wielu chorych może spowodować niemal natychmiastową śmierć – mówi prof. Witold Tomkowski, Prezes Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą Thrombosis.

Wiedza kluczem do sukcesu

Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą jest okazją do uświadomienia ludziom, jak ważne jest obserwowanie swojego organizmu i właściwa, szybka reakcja. Najczęstszym i jednym z pierwszych objawów zakrzepicy jest opuchnięta, jedna noga. Niestety ludzie często bagatelizują ten objaw uznając, że to nic groźnego. W niedzielę 28 września chcemy spotkać się z Warszawiakami właśnie po to, aby powiedzieć im na co powinni zwracać uwagę oraz co mogą zrobić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo uniknięcia zakrzepów. A nie jest to trudne. Wystarczy spacer. Ruszmy się zatem zza biurka, z kanapy, z samochodu i idźmy pochodzić. Tak prosta czynność, a może uratować nam życie – mówi Aleksandra Kaszuba, Prezes Fundacji MITO.

Przedstawicieli Fundacji MITO będzie można spotkać w najbliższą niedzielę, 28 września, od godz. 12.00 przy wejściu do Łazienek Królewskich (wejście przy pomniku Fryderyka Chopina) w Warszawie. Tam rozdawane będą materiały edukacyjne nt. zakrzepicy oraz krokomierze, mierzące ilość pokonywanych kroków. Policzmy ile kroków robimy każdego dnia i zliczmy je wspólnie rejestrując się na stronie www.wtdtime2move.com/pl/. Zobaczymy wówczas, na jakim poziomie jest nasza dzienna aktywność. Liczenie kroków może również okazać się ciekawą zabawą, mobilizującą nas do lepszego dbania o siebie. Jak nas spotkać? Każda z nas będzie miała na nodze jedną, dużą, czerwoną podkolanówkę, symbolizującą opuchniętą nogę. Czekamy na Was – mówi Anna Czternastek, Wiceprezes Fundacji MITO.

Zapraszamy 28 września 2014 r. od godz. 12:00 przy wejściu do Łazienek Królewskich (wejście przy pomniku Fryderyka Chopina) w Warszawie.


***

Fundacja MITO

Fundacja MITO powstała w 2013 roku. Jej celem jest wszechstronna działalność mająca na celu zwiększanie świadomości i edukację w kwestiach ważnych dla społeczeństwa. W realizowanych kampaniach będą poruszane tematy zarówno z zakresu zdrowia, nauki, kultury, jaki i ochrony środowiska.

Fundacja, w ramach swoich kompetencji, ma za zadanie pozyskiwać środki na realizację celów statutowych. Poprzez współpracę ze środowiskiem medycznym, organizacjami pożytku publicznego, ośrodkami kulturalno-edukacyjnymi, podmiotami gospodarczymi czy władzami samorządowymi, chcemy wykorzystując i czerpiąc wiedzę z wyżej wymienionych instytucji tworzyć wartościowe i merytoryczne projekty w pełni wyczerpujące tematykę aktualnie podjętego tematu.

Od maja 2014 roku Fundacja MITO prowadzi kampanię edukacyjną „Jak nie być jedną nogą w grobie”. Jej celem jest podnoszenie świadomości ludzi w zakresie żylnej choroby zatorowo – zakrzepowej a także promocja profilaktyki z tym zakresie. W ramach kampanii powstała strona internetowa www.wolnezyly.pl, na której znajdują się materiały edukacyjne oraz informacje nt. kampanii.

 


[1] http://www.worldthrombosisday.org/, dostęp dnia 22.09.2014r .

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama