Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Ulga w cierpieniu – dzieci pomagają rówieśnikom z hospicjum

Nieuleczalna choroba, hospitalizacje przynoszące coraz więcej cierpienia, brak możliwości dalszego leczenia to tylko przykłady problemów, z którymi borykają się rodzice ciężko chorych dzieci. Często właśnie wtedy ulgę i wytchnienie przynosi hospicjum dziecięce. Los chorych dzieci nie jest obojętny ich rówieśnikom, którzy w ramach akcji Mini Lista Przebojów zbierają pieniądze na rzecz toruńskiego Hospicjum dla dzieci „Nadzieja”.


26. koncert Toruńskiej Mini Listy Przebojów odbył się 23 kwietnia 2017 roku w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu.

Mini Lista Przebojów to występy dzieci z klas I-III wszystkich szkół toruńskich. Dzieci wcielają się w gwiazdy muzyki rozrywkowej, wybierają wykonawców, których naśladują. Pokonują stres i swoje słabości. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem zaangażowania uczniów w pomaganie.

,,Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że nasi podopieczni zbierają jeszcze więcej funduszy, niż możemy sami zebrać w ciągu roku. Poprzez taniec i zabawę przekazują moc energii, a to wszystko na rzecz Toruńskiego Hospicjum dla Dzieci Nadzieja” – podkreśla Monika Jankowiak, organizator Mini Listy Przebojów.

Impreza charytatywna Mini Lista Przebojów od 26 lat odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia i wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Całkowity dochód z imprezy przeznaczony jest na dziecięce hospicjum „Nadzieja”.

,,Przygotowanie dzieci nie jest łatwe, trwa 3-4 miesiące, w tym czasie tworzymy układ choreograficzny, dobieramy stroje, gesty, mimikę. Dzieci bardzo zmieniają się pod wpływem zajęć tanecznych, otwierają się, są bardziej życzliwe, cieszą się z tego co robią. Przy tym wszystkim pomagają innym i to jest najważniejsze” – zaznacza Agnieszka Wojciechowska, nauczycielka z Torunia.

Od sześciu lat firma LEK-AM wspiera imprezę Mini Playback Show, oraz funduje nagrody specjalne wykonawcom.

 

,,Jest dla nas ważne to, że pieniądze trafiają bezpośrednio do hospicjum Nadzieja. Od 6 lat wspieramy akcję w Toruniu, dzięki zaangażowaniu jednego z naszych pracowników „– mówi Danuta Hanna Jakubowska, Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzeniaMechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama