Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Łączymy pokolenia, czyli jak podtrzymać relacje z wnukami mieszkającymi za granicą

Jak podtrzymać relacje z wnukami, które mieszkają za granicą? (cz.2)

Najważniejsze to nie spisywać takich wnuków na straty

 

Jak utrzymać bliskie relacje z wnukami, którzy mieszkają daleko:

Wizyty - raz w miesiącu, jeśli mieszkamy w kraju, co najmniej dwa razy do roku, jeśli mieszkamy poza granicami. Temu służą np. programy dopłat do podróży dla seniorów. Sytuacja z lotami jest obecnie trudniejsza jak kiedyś, ale wciąż rezerwując podróż z wyprzedzeniem możemy liczyć na zniżki. Potem jeszcze tylko trochę cierpliwości i przekonanie, że cel uświęca środki i będziemy razem.

Rozmowy telefoniczne z dziadkami. Dzieci lubią rozmawiać przez telefon, przy każdej okazji starajmy dziecko zachęcać do rozmowy z dziadkiem/babcią przez telefon, a stanie się to rutyną. Czasami wystarczy krótka wiadomość, czy grafika, bądź zdjęcie, by wnuk poczuł się ważny. Rozmowy przez bezpłatne aplikacje do wideokonferencji - regularne rozmawianie z możliwością oglądania dziadków zdecydowanie pomaga w utrzymywaniu bliskiej relacji z wnukami. Wspólne oglądanie z dzieckiem zdjęć, na których są dziadkowie - rozmawianie o nich, także online, bądź tworzenie księgi pamięci, czy pocztówki wspomnień, pozwalają wnukom lepiej poznać dziadków. Założenie konta na darmowym serwisie do przechowywania i publikowania zdjęć i udostępnienie go dziadkom - dzięki temu będą oni mogli podglądać co dzieje się z wnukiem, jak rośnie.

Wydawanie wspólnych fotoksiążek – z zebranymi, wyjątkowymi zdjęciami, najlepiej opisanymi z boku przez babcię lub dziadka. Współtworzenie takich książek pamięci, które opisujecie wspólnie z boku, niesamowicie łączy i staje się Waszą wspólną przestrzenią wymiany poglądów. Prowadzenie prywatnego bloga, na którym rodzice mogą opisywać to, co zrobiła wnuczka, gdzie była z rodzicami.

Słuchanie przez dziecko przeczytanej przez dziadka/babcię bajki nagranej na płycie CD, bądź czytanie wnukowi bajek na dobranoc, tak, jakbyśmy byli tuż obok. Wzajemne obdarowywanie się prezentami, bądź listami - czekanie na paczkę od dziadków jest ekscytującym przeżyciem dla dziecka. Spędzanie wakacji razem z dziadkami. Każda wspólna chwila w dorosłym życiu, staje się wyjątkowym, dodającym otuchy wspomnieniem. Samo się nie zrobi. Ku pamięci pokoleń

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg