Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Łączymy pokolenia - jak pomóc wnukowi osiągnąć sukces

Łączymy pokolenia. Talent czy ciężka praca – czyli co tak naprawdę przekłada się na sukces naszego wnuka w szkole, a potem w całym życiu ♥

W szkole często słyszeliśmy, że Kasia ma na przykład talent do języków obcych, a Maciej na pewno ma talent do przedmiotów ścisłych, ponieważ przy małym wysiłku wszystko im łatwo wychodzi. Nazywamy ich małymi geniuszami, mistrzami, złotymi dziećmi, szczęściarzami skazanymi na sukces. Jednak nawet najlepszy talent odpowiednio nie pielęgnowany i prowadzony potrafi się spalić. I tu ogromna rola dziadków, bo łatwiej jest z dystansu wieku i doświadczenia ocenić predyspozycje dziecka.

 

 

Gdy, obserwujemy, że nasz wnuk ma do czegoś smykałkę nie należy pozostawić jego talentu samego sobie. Powinniśmy zacząć go wspierać i wytłumaczyć, że tylko poprzez ciężką prace może coś osiągnąć w danym kierunku. Zbudować w nim siłę woli, przekonanie o własnych możliwościach, zaufanie do samego siebie, wytrwałość w dążeniu do celu, niezrażanie się porażkami, wiarę w potencjał i własne marzenia. Nie rodziców, czy nauczycieli. Jego własne.

Oczywiście, gdy jest on gorszy w matematyce a ma ewidentny talent do języka polskiego, należy pomóc mu w przezwyciężeniu trudności w słabszym przedmiocie, a dopiero później pielęgnować talent do języka polskiego równocześnie ostrzegając, by zupełnie nie zatracił smykałki. Matematyka jest naprawdę królową nauk i każdy kto potrafi liczyć na pewno w życiu ma łatwiej. Świadomość talentu nie wystarczy. Każdy sukces to proces, który czasami trwa latami. Wszyscy chcemy robić w życiu wielkie rzeczy. Ale to właśnie te małe, codzienne budują naszą rzeczywistość i przyszłość. Bo kiedyś nasze dzieci i wnuki będą się nami opiekować. Warto by były w życiu spełnione i szczęśliwe.

Talent musi zostać połączony z ciężką pracą, samodyscypliną i determinacją, by nasi potomkowie mogli osiągnąć wymarzony cel, zarówno w szkole, czy w późniejszym czasie, w miejscu zatrudnienia. Bez haseł, że my się dorabialiśmy i nie mieliśmy lekko, oni też mogą się pomęczyć. Wykorzystajmy swoją wiedzę i doświadczenie oraz potęgę genetyki, która sprawia, że kolejne pokolenia są bogatsze o lata historii i dziedziczonych cech. Żeby przełożyć talent naszego wnuka na mierzalne efekty w jakiejś tematyce najlepiej jest go skierować na różnego rodzaju konkursy czy zajęcia dodatkowe. Na pewno pomoże mu to rozwinąć jego umiejętności szerzej. Jeśli po szkole wybierze sobie pracę związaną ze swoim talentem to pomoże mu bardziej rozwinąć skrzydła w danej dziedzinie i pozyskać większą wiedze na dany temat.

Najważniejsze to nauczyć go wytrwale działać, wstać i spróbować znowu.

PC pod red. MK

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg