Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Toruń - SP 3

Program Zdrowa Klasa to szybki i prosty sposób na przeprowadzenie bezpłatnych, przesiewowych badań wzroku i postawy wśród uczniów. W listopadzie 2011 program został przeprowadzony w Szkole Podstawowej nr 3  w Toruniu. Przebadaliśmy 89 drugoklasistów.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem.Przypominamy: badanie wzroku wykonujemy nieinwazyjnym urządzeniem do badań przesiewowych Visiotest firmy Essilor. Dzieki niemu przeprowadzamy testy optyczne tj. testy ostrości widzenia, widzenia kontrastów, kolorów, widzenia przestrzennego. Zbieramy również informacje na temat istniejących wad : nadwzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu, zeza.

Po przeprowadzonym badaniu rodzice lub opiekunowie przebadanych dzieci otrzymują informację zwrotną z wynikiem badania. Jeżeli zachodzi podejrzenie wady wzroku rodzice powinni zgłosić się z dzieckim do okulisty aby potwierdzić diagnozę i rozpocząć leczenie.

W SP nr 3 w Toruniu drugoklasiści skierowani do okulisty na dalsze badania stanowią grupę 7 %. Grupa ta nie miała świadomości potrzeby noszenia szkieł korekcyjnych.

13 % przebadanych ośmiolatków nosi już okulary.
Wady postawy zajmują niechlubne czołowe miejsce chorób wieku XXI. Jeśli nie będą korygowane, to nawet najmniejsze zaburzenia postawy mogą w późniejszym czasie dać groźne powikłania chorobowe. Nie powodują zagrożenia dla życia lecz przynoszą dyskomfort i niekończące się dolegliwości. Skomplikowane wady postawy zaburzają również prawidłowe funkcjonowanie układów i  narządów w organizmie.

W SP nr 3 aż 82%  uczniów kl. II wymaga ćwiczeń korekcyjnych. Spośród nich 25 % ma skoliozę nieznacznego stopnia.

W związku z powyższym, niezmiernie ważnym zadaniem dla rodziców i nauczycieli jest dbałość o prawidłową postawę uczniów, która szczególnie w wielu wczesnoszkolnym łatwo ulega różnego rodzaju zniekształceniom. Warto pamietać, że ruch wzmacnia młode organizmy i zapobiega powstawaniu wad postawy a także koryguje już istniejące. Ruch powiększa siłę mięsni, koordynację i zręczność a także zapobiega powstawaniu otyłości.

Dzieci ze skierowaniem na ćwiczenia korekcyjne otrzymały od Fundacji Tak Dla Zdrowia bezpłatne poradniki ćwiczeń korekcyjnych na płytach CD.Wszystkie dzieci biorące udział w badaniu otrzymały od firmy CPP Toruń – Pacific Sp. z o. o. zdrowe batoniki Nestle Musli, zawierające naturalne składniki.Wyniki badań poszczególnych klas (badanie wzroku):
Wyniki badań poszczególnych klas (badanie postawy): 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg