Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Toruń - SP 24

 

Raport z badań przeprowadzonych w SP nr 24 w Toruniu

We wrześniu 2009r. przeprowadziliśmy pierwszą serię badań drugoklasistów w Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Ogrodowej. Wyniki niestety nie są pozytywne.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem.Badanie wzroku wykonywane jest nieinwazyjnym urządzeniem do badań przesiewowych wzroku dzieci Visiotest φ
Sprzęt udostępniła firma Essilor – światowy lider w produkcji soczewek okularowych - partner Zdrowej Klasy.Przebadanych zostało 125 dzieci, z czego dzieci zdrowe, bez zaleceń okulistycznych, to 35%, natomiast bez zaleceń ortopedycznych, to zaledwie 32%,. Daje to liczbę 40 dzieci spośród wszystkich klas drugich w tej szkole.
Statystki te są zatrważające i aż strach pomyśleć, jak daleko rozwinęłyby się te wady, gdyby badania przeprowadzono dopiero za rok, tak jak jest to prowadzone w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (Rozp. Ministra Zdrowia z 22 grudnia 2004).
Dzieci klas II nie są objęte badaniem profilaktycznym.
12% dzieci to maluchy, które już noszą okulary. Po ich przebadaniu mogliśmy stwierdzić, czy okulary spełniają swoją funkcję.
Niepokojącym jest fakt, iż dzieci źle widzących, skierowanych do okulisty jest aż 35%, to tyle samo, co odsetek dzieci bez problemów ze wzrokiem w tej szkole.

 

 

Podoskop i planokonturograf – urządzenia do badania budowy stóp i ich wysklepienia udostępniła firma Bartek, producent wysokiej jakości obuwia dla dzieci - Partner kampanii Zdrowa Klasa.

Najczęściej występujące wady postawy, to wady kolan (koślawość, szpotawość) oraz stóp (płaskostopie, stopa wydrążona). Inne wady: powiększona kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa, odstające łopatki, plecy okrągłe skolioza, postawa skoliotyczna.

Bardzo duży procent dzieci ma problemy z postawą. Tylko 32% (tj. 40 uczniów) spośród 125 w tej szkole, nie otrzymało żadnych zaleceń. Łącznie prawie 47% dzieci wymaga uczęszczania na zajęcia korekcyjne w szkole. 20% zostało skierowanych do ortopedy i/lub Poradni Wad Postawy, 21% wymaga ćwiczeń w domu.
Daje to 85 dzieci z wszystkich klas drugich, które mają wykrytą jakąś wadę postawy. Na szczęście Szkoła Podstawowa nr 24 dysponuje basenem, na którym zajęcia dla uczniów odbywają się regularnie. W ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzona jest także gimnastyka korekcyjna, co daje nadzieję na to, iż wady postawy dzieci zostaną w miarę szybko skorygowane.

Asystent Programu:
Paulina Jóźwiak
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Dzieci skierowane do dalszej diagnostyki okulistycznej mogą otrzymać pomoc w Punkcie Partnerskim
Zakład Optyczny OPTYK 21
Toruń, ul. Lelewela 33, tel. 056 652 07 86
Z kartą Tak dla zdrowia - Rabat 21% na oprawki, do 21% na pozostały asortyment

 

Raport z badań ( plik do pobrania ):

 

 

1.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg2.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg3.jpg30.jpg31.jpg33.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg