Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Brzozówka - SP 1

Kolejny sezon projektu Zdrowa Klasa uważamy za rozpoczęty! Bardzo miło zobaczyć roześmiane buzie maluchów po wakacjach. Fundacja tak dla zdrowia wychodzi z działaniami poza granice miast i dlatego wrześniowe badania zostały przeprowadzone w małej miejscowości Brzozówka pod Toruniem. Wzrok przebadaliśmy grupie 25 uczniów z klas II. Badaniami postawy objęliśmy drugoklasistów oraz klasę IV.

Zapraszamy do zapoznania się z raportemZasada jest prosta. Z wadami wzroku można się uporać w prosty sposób tylko wtedy, kiedy zostaną one szybko wykryte. Problem polega na tym, że dzieci bardzo rzadko same sygnalizują problem ze złym widzeniem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ niedowidzenie jednego oka może być rekompensowane dobrą pracą oka drugiego lub zwiększonym wysiłkiem mózgu w celu akomodacji obrazu. Poza tym, najmłodsi niestety nie zdają sobie sprawy, że nie  widzą prawidłowo. Wydaje im się, że nieostry obraz który postrzegają jest normą. Niestety, długotrwały wysiłek jednego oka, ciągła konieczność wymuszonej akomodacji doprowadza do zmęczenia, złego samopoczucia, powoduje bóle głowy i osłabia koncentrację. Całość doprowadza niejednokrotnie do nieodwracalnych zmian w organizmie. Aby nie doprowadzić do pogarszania się wzroku konieczne są zatem wizyty u okulisty i poddawanie się badaniom przesiewowym, które obejmują osoby nie posiadające objawów chorobowych.

Spośród 25 dzieci przebadanych w Brzozówce tylko 2 wykazała się pogorszoną ostrością widzenia. Wymagają konsultacji okulistycznej w celu potwierdzenia diagnozy i dalszego leczenia. Większość dzieci, które noszą już okulary widzi w nich dobrze. 76% dzieci widzi prawidłowo.

Kryteria prawidłowej postawy spełnia tylko 9, na 48 przebadanych osób. Ponad 81 % przebadanej grupy 8 i 10 latków ma błędy bądź wady postawy, które należy korygować. Cześć dzieci, z postawą skoliotyczną, oprócz wykonywania regularnych ćwiczeń korekcyjnych powinna przejść za pół roku kontrolę w Poradni Wad Postawy. Pozostali dopiero za 12 miesięcy.

Wszystkie dzieci biorące udział w badaniu otrzymały od Fundacji Tak Dla Zdrowia bezpłatne poradniki ćwiczeń korekcyjnych na płytach CD.Wyniki badań poszczególnych klas (badanie wzroku):
Wyniki badań poszczególnych klas (badanie postawy):


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z badań >>

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg