Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Jak maluch w wodzie!

Ostatnie lata przyniosły nam wiele zadziwiających zmian w podejściu do niemowląt. Do niedawna chronione przed światem zewnętrznym, ciasno opatulane przez mamy, babcie i opiekunki, obecnie coraz aktywniej poznają świat już od pierwszych miesięcy życia. Także ten podwodny.

Pierwszy kontakt naszej pociechy z pływaniem może nastąpić od mniej więcej 12 tygodnia życia. Jest to moment, gdy dziecko potrafi samodzielnie trzymać prosto główkę. W nauce pływania niemowląt ma zastosowanie zasada „im szybciej, tym lepiej". Zabawa w wodzie to jedne z najszczęśliwszych chwil dla maluchów, zwłaszcza tych kilkumiesięcznych. Dzieci nie boją się wody - od poczęcia i przez kolejne 9 miesięcy była przecież ich domem. Zabawa w ciepłym basenie wśród kilkumiesięcznych rówieśników jest bardzo rozwojową i ciekawą formą aktywności. I choć dziecko nie zacznie samodzielnie pływać przez najbliższe lata, nabędzie umiejętności, które w przyszłości tę naukę ułatwią. Nauczy się ich podczas specjalnych zajęć dla niemowlaków.

Pływanie pozytywnie wpływa przede wszystkim na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka, stymuluje rozwój zmysłów. Odpowiedni dobór ćwiczeń, dopasowany do możliwości naszych pociech, wspomaga także układ krążeniowo – oddechowy oraz poprawia ich wytrzymałość. Z obserwacji wynika, iż dzieci, które czynnie biorą udział w zajęciach oswajania z wodą mają lepiej rozwinięty układ mięśniowy oraz mięśnie oddechowe. Wbrew lękom rodziców są bardziej zahartowane i odporniejsze na infekcje.

Zajęcia w wodzie mają również działanie relaksujące i rozluźniające, przez co doskonale wpływają na rozwijający się układ nerwowy oraz koordynację. Istotny jest również sposób spędzania czasu dziecka z mamą czy tatą. Wspólne pływanie rodzica z dzieckiem pogłębia więzi emocjonalne, daje poczucie bezpieczeństwa, jak również wprowadza dobry nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu. Basen dla niemowląt to ważny krok w stronę nauki zdrowego stylu życia. Jest inwestycją w jego zdrowie - pomaga w rozwoju emocjonalnym i ruchowym dziecka, kształtuje jego sylwetkę, ułatwia utrzymanie równowagi. Doświadczenia uczą, że dzieci, które wcześnie oswoiły się z wodą, szybciej zaczynają raczkować i chodzić, są silniejsze, a ich ruchy są pewniejsze i bardziej skoordynowane.

Maluchy często naturalnie przechodzą do grupy przedszkolnej, gdzie pod okiem instruktora pracują nad podstawowymi technikami poruszania się w wodzie, a kiedy już tę sztukę opanują, trudno namówić je do wyjścia z basenu, bo czują się tam jak "ryby w wodzie".

Informacje na temat zajęć pływania dla niemowląt na stronie: http://www.aquababy.pl.

 

Agnieszka Czerwińska i Joanna Borkowska

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg