Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Dobre biurko, stabilne krzesło

Dzieciom  nauka w szkole zajmuje w zależności  od wieku od 4 do 8 godzin dziennie, dodatkowo czas spędzany w domu przy szkolnych obowiązkach i lekcjach zajmuje im od 1 do 3 godzin . Dlatego też bardzo ważną sprawą jest stworzenie im jak najlepszych warunków do przyswajania wiedzy.

Wady postawy, które są związane z deformacjami kręgosłupa występują już u co drugiego dziecka. Obserwując uważnie dzieci, młodzież i dorosłych zauważyć można, że sprawność, wydajność organizmu oraz zdolność do pracy jest w dużej mierze uzależniona od postawy ciała. Jest to zrozumiałe, gdyż mięśnie i narządy wewnętrzne mają wtedy lepsze warunki do pracy. Taki obraz sytuacji motywuje nas do zwracania szczególnej uwagi na to, w jakich warunkach pracuje i uczy się nasze dziecko.

Przede wszystkim należy dobrać odpowiednie biurko, w szkole ławkę, i krzesełko dla naszej pociechy. Na zakupy do sklepu najlepiej wybrać się właśnie z dzieckiem. Powinno ono siadać za biurkiem, które mamy zamiar kupić, i przymierzyć się do niego. Nie wskazane jest kupowanie mebli za dużych, wybierajmy te z możliwością regulowania wysokością szafek i półek. Umożliwi to dziecku swobodny do nich dostęp. Ta sama zasada dotyczy krzesełka. Nie kupujmy dziecku  krzesła dla dorosłych. Dbając o  kręgosłup i komfort pracy należy kupić fotelik z regulowaną wysokością. Musi mieć prawidłowe fizjologiczne podparcie kręgosłupa, umożliwiać dynamiczny sposób siedzenia i powinno być dostatecznie stabilne.  Wysokość fotela powinna być zmieniana wraz ze wzrostem dziecka, tak aby jego wzrok padał na biurko w odległości ok. 30 cm od blatu. Wysokość fotela powinna być ustawiona, tak aby dziecko swobodnie dosięgało stopami do podłogi. Fotel powinien posiadać podparcia rąk, z możliwością regulacji potrzebnej wysokości. Podparcia nie mogą być zbyt długie, aby nie przeszkadzały w dostawieniu krzesła aż do stolika i powinny być w tylnej części krzesła. Istotną role odgrywają przede wszystkim w odpoczynku, rozluźnieniu mięśni ramion i kręgosłupa szyjnego.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest oświetlenie. Najlepsza odległość między lampką, a biurkiem to około 35-50 centymetrów. Taka odległość przyczynia się do prawidłowego natężenia światła, które pada na książki i zeszyty. Szkodliwe dla dziecka może być nie tylko zbyt mocne natężenie światła, ale także refleksy odbijające się od blatu biurka. Zapobiec temu można wybierając biurko o matowym blacie lub w ciemnym kolorze.

Dla jak najlepszych warunków do nauki warto przed rozpoczęciem pracy  przewietrzyć pomieszczenie. Uczeń ma stały dostęp do świeżego powietrza, które przyspiesza pracę mózgu. Optymalna temperatura w pokoju czy klasie to 22-25°C. Taka temperatura nie spowoduje przegrzewania się dziecka, jak również nie pozwoli mu zmarznąć.

Pamiętajmy, że prawidłowo zorganizowane miejsce do nauki w domu i szkole może zapobiec rozwojowi wad wzroku i postawy. Przestrzeganie wymienionych zasad nie zajmuje dużo czasu, energii i nie jest trudne.

Anna Lelokas

Pedagog, logopeda

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg