Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Chcesz pomóc swojemu dziecku w walce z otyłością? Skorzystaj ze wsparcia NFZ

Leczenie otyłości u dzieci od 3 do 18 lat w uzdrowiskach jest refundowane przez NFZ. Otyłość w ramach Funduszu można leczyć w Rabce-Zdroju, Szczawnie-Zdroju, Kołobrzegu, Ciechocinku i Krasnoborze.

Lekarze alarmują, że otyłość prowadzi do wielu schorzeń: chorób serca, cukrzycy, nowotworów i schorzeń narządów ruchu. - Otyłość to już prawdziwy problem społeczny, szczególnie, że dotyczy on także dzieci i młodzieży. Jeszcze dwie dekady temu otyłość najmłodszych nie była aż takim problemem. To choroba cywilizacyjna, bardzo ciężka do wyleczenia - wyjaśniała PAP dr Anna Mrózek, pediatra, specjalista chorób płuc, balneologii i medycyny fizykalnej z Uzdrowiska Rabka SA.

Elementem leczenia otyłości w uzdrowiskach jest psychoterapia grupowa i indywidualna prowadzona przez psychologa klinicznego. Psycholog pomaga dzieciom w leczeniu, uświadamiając im problem, z którym żyją. - Małe dzieci na pytanie, po co przyjechały do uzdrowiska, mówią, że tego chcieli rodzice. One nie widzą jeszcze swojego problemu - mówi psycholog kliniczny z Uzdrowiska Rabka SA Anna Wolf.

Oprócz psychoterapii, od której zaczyna się leczenie otyłości w uzdrowiskach, w trakcie turnusu stosowana jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Resort zdrowia podkreśla, że już ponad połowa dorosłych Polaków ma nadwagę. - Badania epidemiologiczne wskazują, że problem ten dotyczy ponad 60 proc. mężczyzn i około 50 proc. kobiet. Należy podkreślić, że częstość występowania nadwagi i otyłości w Polsce wzrasta w niepokojąco szybkim tempie, zwłaszcza u mężczyzn - zwraca uwagę rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Krzysztof Bąk.

Jak dodał Bąk, w resorcie zdrowia planowane jest zapoczątkowanie systematycznego monitoringu sposobu żywienia, stanu odżywienia i aktywności fizycznej. - Na jego podstawie można będzie podejmować odpowiednio ukierunkowane działania interwencyjne. Jest to także wskaźnik zachodzących zmian w zakresie żywienia i aktywności fizycznej, dlatego też powinien być prowadzony stale, najlepiej w odstępach 5-letnich - wskazał rzecznik.



Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) im. prof. dr. med. Aleksandra Szczygła w Warszawie przeprowadził w maju i czerwcu 2013 r. badania uwzględniające ocenę występowania nadmiernej masy ciała u uczniów szkół podstawowych z 16 województw. Z tych badań wynika, że problemem otyłości jest dotkniętych w Polsce już 28 proc. chłopców i 22 proc. dziewcząt. Z danych IŻŻ, który od 1971 r. w Warszawie prowadzi monitoring młodzieży w wieku okołopokwitaniowym, wynika, że wzrost nadmiernej masy ciała w czasie 35 lat wzrósł dwukrotnie.

Więcej:

http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Uzdrowiskowe-leczenie-otylosci-dzieci-finansowane-przez-NFZ,139020,14.html

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg